Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Skočí Vesecká s Nuselského mostu?

17. 08. 2007 18:34:25
Nejvyšší státní zástupkyně si pro svoji agresi proti kauze Čunek nemohla přát lepší společenskou atmosféru. Novináři měli plnou hlavu starostí kde je a kdo vlastně je Anička a utichající zájem o Topolánkovo cizoložství nahradil sólokapr v podobě cizoložství Paroubkova. Sám opoziční lídr byl zaneprázdněn právními i rodinnými problémy souvisejícími s jeho malérem, ČSSD byla rovněž zaneprázdněna (diskuzí o vkusném přístupu svého šéfa k manželství) a sociálně byrokratická právní elita nemohla přijít na jméno advokátovi (JUDr. Altnerovi), jenž pro ni vysoudil Lidový dům. Nejvyšší státní zástupkyni (nsz) se totiž povedl kousek, který by jí nespíše záviděl i dobrý voják Josef Švejk.

Švejk za válečné vřavy dostal dva kufry prvními respektive druhými díly zamilovaného románu Hříchy otců od Ludwiga Ganghofera. Na poněkud hysterickou (byť logickou) radu svého nadřízeného si ponechal jen první kufr a druhé díly (na radu drogisty Vaňka z Kralup) posloužily k balení cigaret. Jenže strana 160. a 161 osudného 2. dílu sloužila jako supertajný kódovací klíč. Když nadporučík Lukáš pochopil, co způsobil, pronesl pamětihodnou větu: “Já vám něco řeknu, Švejku... Mně se samotnému už hnusí nadávat vám blbů. Vy jste provedl něco tak hrozného... Ale vy se toho nikdy nedozvíte...“ A dobrý voják Švejk měl sám před sebou úctu. To se každý den nestane, aby provedl něco tak hrozného, že se nikdy nesmí dozvědět, co to bylo.

Nejvyšší státní zástupkyně odebrala Čunkův případ příslušnému okresnímu prokurátorovi, s logikou papaláše Lukáše jej předala jinému okresnímu prokurátorovi, a ten (fakticky) vynesl verdikt úplně opačný než pokurátor první. Vesecká se Zákonem o státním zastupitelství bohužel naložila podobně jako zmínění vojáci prohnilého Rakousko-Uherského císařství – změnila jej v pouhý cár papíru.

Veledůležitým smyslem tohoto zákona je mj. ochrana demokratického státu před nežádoucí intervencí exekutivy (prostřednictvím nsz) do probíhajících kauz (Šéfa NSZ, jak známo, jmenuje a odvolává ministr spravedlnosti). Zmíněný účel pak zajišťuje logika (duch) zákona i jeho architektura. Proto jsou úkoly a pravomoci jednotlivých stupňů hierarchie SZ taxativně vyjmenovány respektive striktně odděleny.

NSZ sice v této hierarchii představuje úřad nejvyšší,, ale do probíhající kauzy na okresní úrovni nesmí vůbec zasahovat. NSZ sice může požadovat předložení spisů vedených u nižších státních zastupitelství, nahlížet do nich, pořizovat z nich opisy a výpisy a vyžadovat informace a nezbytná vysvětlení. Avšak podle téhož paragrafu - § 12h (1) - Jde-li o jiné než vrchní státní zastupitelství, není Nejvyšší státní zastupitelství oprávněno zasahovat do způsobu vyřizování věci, která nebyla pravomocně skončena.

Právně graduovaní čunkofilofé teď spustí vítězný pokřik: Vesecká přece nezasahovala do způsobu vyřizování věci, ale případ okresnímu prokurátorovi odejmula! Využila jen díry v zákoně, který odejmutí nezakazuje, a co není zakázáno, je dovoleno!

Takový právní nihilismus by asi rozzuřil i pohádkového maxipsa Fíka! „Tak to teda prrrr, pánové,“ zabručel by výhružně. „Jestliže mi psí zákony dovolujou vládnout kočkám, ale zakazujou mi je kousat do ocasů, tak to přece neznamená, že je smím rovnou překousnout vejpůl! Kdybych si takhle vykládal psí zákony, tak mě kočky kolektivně prohlásí za šíleného nejvyššího prokurátora!“

Fík by měl jako vždy pravdu. Zákon o SZ totiž není trestní zákoník, vymezující co občan nesmí - čili co není zakázáno, je skutečně „dovoleno“ (netrestáno), byť takový čin může být předmětem všeobecného pobouření. A aby to bylo úplně jasné i hlupáčkům, Zákon o SZ v § 2 (2) výslovně připomíná: Státní zastupitelství při výkonu své působnosti dbá. ABY K A Ž D Ý JEHO POSTUP BYL V SOULADU SE ZÁKONEM.

Pokud právně graduovaný člověk schvaluje postup nsz proto, že nezná nebo nechápe smysl § 2 (2), pak může právem očekávat útrpný pohled. Pokud však tento paragraf i jeho smysl zná i chápe, a přesto postup nsz veřejně obhajuje, pak nestoudně lže a měl by být podobně i označen. Eufemizací tohoto prohřešku (označením např. za jiný právní názor) totiž společnost upadá do bahna hodnotového relativizmu.

Sdělení nsz nám občanům totiž zní: nestavte se, hlupáčkové, aroganci naší moci! Pokud na papaláše něco vyšťouráte, vezměte si držhubné a buďte rádi, že jste rádi! Korunní svědkyni Čunkovy kauzy, která ztrácí čas, nervy i peníze, náš právní systém mění v lovnou zvěř. Nejenže proti ní byl v jejím městě vytvořen drtivý psychologický nátlak! Čunek, který má plnou hlavu problémů se zvládáním eurofondů, s provozní vládní agendou, atd. dokonce zůstal členem tamního zastupitelstva a účastní se jeho zasedání tak pilně, že se naskýtá otázka, zda neměl být vzat do vazby kvůli nebezpečí z maření vyšetřování! Kolem případu se motají persony, počínaje někdejším ministrem spravedlnosti Němcem, a korunní svědkyně čelí rostoucímu seznamu person svědčících ve spise proti ní. Aby toho nebylo dost, jakýsi kněz Czudek veřejně hlásá, že korunní svědkyni oklamal ďábel! Čunek, který měnil výpovědi, byl zřejmě políben panem farářem.

Dříve a někdy ještě dnes se někteří prokurátoři stále vnímají, jako jedni z nejvyšších příslušníků národní elity a chápou aspekty adekvátní profesionální etiky s tím spojené. Spáchání činu podobného tomu o němž byla řeč, považovali za svou profesionální smrt, a svůj problém někdy řešili i dobrovolnou smrtí fyzickou. V dnešní době obrovské relativizace kdysi hrdě respektovaných hodnot (také zajímavý eufemismus) je představa člena české národní elity, jak svoji korupci či jiný zločin řeší ranou z pistole či skokem z mostu, ryzí utopií (nebo. že by se ty nové zábrany na Nuselském mostě stavěly.kvůli...). Takový člověk je ze svého postu nanejvýš vystrnaděn jiným bezcharakterním kariéristou a přinejhorším jej čeká lukrativní angažmá v ekonomické sféře či ve službách katarského prince.

Tož, český Titaniku: plnou parou vpřed, drž stejný kurz a na palubě ať hrají!

Autor: František Stočes | pátek 17.8.2007 18:34 | karma článku: 18.29 | přečteno: 1987x

Další články blogera

František Stočes

„Slunce, seno a erotika“ po americku…

14. září 2017 – a zrovna v den 242 výročí založení USA – „zešílel“ americký ministr zemědělství Sonny Perdue!

18.12.2017 v 20:10 | Karma článku: 16.65 | Přečteno: 888 | Diskuse

František Stočes

Dějiny ztrestaly ČSSD i KSČM za zradu!

Parlamentní volby skončily pro nejstarší, nejbohatší (a současně i rekordně zadluženou) českou politickou stranu nejtěžším fiaskem v polistopadové historii i dalším stomilionovým dluhem.

5.11.2017 v 19:16 | Karma článku: 19.10 | Přečteno: 913 | Diskuse

František Stočes

Babiš versus český deep state

České volby se zřejmě stanou obdobou voleb v USA, kdy Donald Trump za naprosté nepřízně nepoctivých US médií i ratingových agentur dobyl Bílý dům. Pro panující US elity to byl naprostý šok!

14.10.2017 v 19:47 | Karma článku: 29.25 | Přečteno: 1207 | Diskuse

František Stočes

Spáchal premiér Sobotka trestný čin?

Kampaň právníků, politiků a médií neurvale nutících českého prezidenta Zemana, aby bezodkladně přijal Sobotkův paskvil – a fakticky porušil svůj prezidentský slib – názorně ukazuje úpadek jejich mravů i vkusu.

10.5.2017 v 18:49 | Karma článku: 39.90 | Přečteno: 2046 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

David Wiltsch

Dejme republice ke stým narozeninám slušného a důstojného prezidenta.

Náš stát letos oslaví sté narozeniny. Bylo by pěkné, kdyby v čele země stanul opět slušný a kultivovaný člověk. Co třebas profesor. Před sto lety tento úřad již jeden taktéž zastával.

16.1.2018 v 19:39 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 30 | Diskuse

Jaromír Fajkus

Tři časté omyly související s volbou prezidenta

V následující stati se pokusím vyvrátit tři kompetence, které se prezidentovi České republiky mylně přisuzují a které do debat o kandidátech vnášejí zbytečné emoce.

16.1.2018 v 18:41 | Karma článku: 19.74 | Přečteno: 382 | Diskuse

Jan Berwid-Buquoy

Nechutné invektivy proti Jiřímu Drahošovi

Existují lidé, kteří tráví celý svůj život tím, že hledají v jednání jiných lidí neustále důvody k vlastní zuřivosti. Pomluva má mnoho tváří, ale vždy se vztahuje na úspěšné jedince.

16.1.2018 v 18:30 | Karma článku: 18.63 | Přečteno: 561 | Diskuse

Lukáš Zima

Volba prezidenta ve 2. kole

Všichni jsme Češi. A všem nám záleží na budoucnosti naší, našich dětí a České republiky jako takové. Emoce stranou. Čeká nás druhé kolo a je to naše volba. Volba nás Čechů.

16.1.2018 v 17:57 | Karma článku: 10.69 | Přečteno: 360 | Diskuse

Jiřina Holotová

Ohrazuji se proti tvrzení, že je členství Jiřího Drahoše v Římském klubu konspirací!

"Finále voleb doprovodí válka lží". Na tenhle článek jsem narazila dnes v Plzeňském deníku, objevil se na sedmé straně všech regionálních tištěných novin. Deník a deník.cz slibuje, že bude na lživé zprávy upozorňovat dále.

16.1.2018 v 17:21 | Karma článku: 34.06 | Přečteno: 1470 | Diskuse
Počet článků 154 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2365
Publicista, externí komentátor někdejšího deníku Právo lidu. Člen ČSSD. Koordinátor družstevní skupiny při o.i. Alternativa zdola (http://alternativazdola.cz/liferay/). Předseda o.s. Autentičtí sociální demokraté, vydavatel a šéfredaktor on-line měsíčníku NETSOCAN. (www.netsocan.cz).
Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.