Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Anketa na t=ma: Hrozí Západu osud antického Říma?

10. 08. 2007 21:48:40
Pořádal jsem před časem anketu na téma „Hrozí Západu osud antického Říma?“ ve které jsem oslovil význačné české intelektuály. Respondenty, kteří se tomuto problému laskavě věnovali, jsou kardiochirurg prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc., filozof a historik dr. Čestmír Císař (někdejší ministr školství a kultury i „studentský“ kandidát na prezidenta ČSSR v roce 1968) a nakonec vysokoškolský pedagog MUDr. Petr Příhoda, mj. člen Bioetické komise při Radě vlády ČR či člen Etické komise Syndikátu novinářů.

Kromě jiných byly položeny i tyto otázky: Které úpadkové jevy lze považovat za nejrizikovější pro civilizaci obecně a pro západní civilizaci zvlášť?; a Proč intelektuální elity nedokázaly úpadku popř. zániku svých civilizací zabránit? Postřehy respondentů (uvedeny jsou pouze jejich fragmenty) byly zajímavé, cenné a následující.

Jan Pirk:
Chceme co nejméně pracovat – viz např. Francie, kde mají myslím 30h pracovní týden. Na rozdíl od civilizací, které jsou na postupu viz. dálnovýchodní země, kde lidé jsou velice pracovití.
Libujeme si stále více ve zvrhlých zábavách, jako jsou např. šílené závody automobilů bez dodržování dopr. předpisů napříč Evropou nebo ruská ruleta.
Rozmáhá se užívání omamných látek a stoupá homosexualita.
Velice klesá porodnost, příkladem je Česká republika, kde nyní je 1,1 dítěte na ženu, což nestačí ani k udržení počtu obyvatel, v rozvíjejících se společnostech je naopak porodnost velká.
Ještě bych zmínil důležitý fakt, a to sexuální zneužívání dětí a dětskou pornografii.

Proč intelektuální elity nedokázaly úpadku popř. zániku svých civilizací zabránit?
Je to jednoduché, v demokratických zřízeních, když by rozumní vládcové šli proti těmto jevům, ztratili by podporu veřejnosti, a tím by ve volbách prohráli a nemohli by chod věcí ovlivňovat. Je nutno vycházet z předpokladu, že ten, kdo se uchází o správu věcí veřejných, se o ni uchází proto, aby u této správy byl a nikoli, aby nebyl zvolen.


Petr Příhoda
Pokouším se najít a srozumitelně vyjádřit společného jmenovatele oněch úpadkových jevů a napadá mě: diskreditace nadosobních hodnot (ztráta „idealismu“) a návyk na komfort. Vnímám to jako důsledek spolupůsobení mnoha tlaků plynoucích z modernizačního procesu plus jedinečných dějin Západu, jeho velikášství, jeho utopií (a jejich fiaska). Ta poslední z nich, utopie hmotného blahobytu, dosud funguje a produkuje onen komfort, který je „úplatkem“ zastírajícím destruktivitu tohoto pohybu (případně příslibem, na nějž není zcela hluchý „třetí svět“). Dějištěm, kde lze úpadek sledovat z bezprostřední blízkosti, je rodina (eroze rodičovských rolí aj.). Intelektuální elity tomuto sesuvu nedokázaly zabránit, protože samy byly jeho průkopníky.

Čestmír Císař
Soudím, že právě konzumní všežravost vede k nebezpečnému zužování civilizace na zlaté tele růstu s poháněčem nelítostné konkurence a se zálohou bankovních trezorů. A to všechno se zmíněnými riziky, dnes už předvídatelnými a bez jejich omezení smrtelnými. Ti, kdo vyznávají ideál co nejúplnějšího tržního liberalismu se všemi rozpory a riziky bez jakékoliv rozumné regulace, nesou před lidstvem strašnou odpovědnost za příští tragické důsledky. Současně také riskují, že místo uvážené cesty reforem směřujících k odstranění nebezpečí úpadku a zkázy, stanou jednoho dne před hněvem nespokojených lidských mas, jejichž probuzená nelítostnost - jak učí dějiny - nezná mezí.

Dosavadní intelektuální avantgardy jsou více či méně spjaty svým postavením a svými zájmy s trendy nepřetržitého globálního růstu a ztratily schopnost filosofického, kritického myšlení, tvůrčího objevitele pravdy a omylu... Na rozdíl od minulosti, kdy se dostávali do popředí geniální jednotlivci, jejichž ideje prorážely cestu pokroku filosofie, přestože se jich časem zmocňovali dogmatici nebo deformátoři, dnešní složité problémy vyžadují týmovou spolupráci, obšírné diskuse, hledání alternativních řešení. Jejich svobodné úvahy a závěry pak potřebují i svobodnou publicitu, bez cenzury či zamlčování, svobodný vstup do vědeckých a vzdělávacích institucí, ale i nezbytnou podporu a pomoc.

Epilog
Všechny a úplné odpovědi účastníků ankety lze najít v odkazech. Kvůli ideologické kompletnosti respondentů byl rovněž osloven senátor J. Štětina, který se pro zaneprázdněnost zdvořile omluvil. Nicméně je zjevné, že se jedná o téma velice aktuální, kterému by se velká média měla intenzívně věnovat
Autor: František Stočes | pátek 10.8.2007 21:48 | karma článku: 13.01 | přečteno: 1145x


Další články blogera

František Stočes

Nikulin, Skripal, Facebook a zločinní globalisté

Ve Spojených státech probíhá osudový střet zločinných a vlasteneckých globalistů. Dosavadní moc zločinných elit

21.4.2018 v 19:39 | Karma článku: 27.90 | Přečteno: 972 | Diskuse

František Stočes

Ideologický, světonázorový a demokratický atribut ČSSD

Existuje poučná anekdota: Starý Lord se ptá sluhy: „Jamesi, řekněte mi, je citron žlutý?“ „Ano, pane, citron je žlutý,“ zní odpověď. „Výborně! Jamesi, a má citron zobáček?“

14.2.2018 v 19:30 | Karma článku: 16.53 | Přečteno: 699 | Diskuse

František Stočes

J. Drahoš jako fíkový list Sodomy a Gomory

České úpadkové elity poté, co neprosadily na Hrad svého komplice – „sedláka, hajného a knížete“ K. Schwarzenberka – předhodily v dalším pokusu českým voličům jako vějičku ex-prezidenta České akademie věd J. Drahoše!

24.1.2018 v 20:08 | Karma článku: 34.88 | Přečteno: 1492 | Diskuse

František Stočes

„Slunce, seno a erotika“ po americku…

14. září 2017 – a zrovna v den 242 výročí založení USA – „zešílel“ americký ministr zemědělství Sonny Perdue!

18.12.2017 v 20:10 | Karma článku: 17.38 | Přečteno: 1036 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Tomáš Vodvářka

O euthanasii pořád dokola a navždy.

Biogerka Vladimíra Bošková napsala pojednání o zákonu o euthanasii v Lucembursku /zde/. Reaguji nikoli na její článek, který považuji za poctivý, ale na diskusi, kde jsem byl čtenáři žádán o vyjasnění svého negativního postoje.

21.7.2018 v 19:00 | Karma článku: 15.69 | Přečteno: 242 | Diskuse

Karol Wild

Jak se neseznamovat

Přečetl jsem si v OnaDnes velice zajímavý a pravdivý fejeton paní Denisy Proškové s názvem Mrtvý brouk. Mám obdobnou zkušenost s mrtvými broučky na nejmenované seznamce.

21.7.2018 v 16:42 | Karma článku: 11.44 | Přečteno: 419 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Ke koňskému ohonu Ladislava Jakla

Poměrně hodně toho bylo napsáno ohledně kontroverze v pořadu České TV „Události, komentáře“ z 13/7, kterou vyvolal profesor Lukeš zmínkou o koňském ohonu na hlavě jiného účastníka pořadu – Ladislava Jakla.

21.7.2018 v 16:40 | Karma článku: 20.90 | Přečteno: 1048 | Diskuse

Karel Ábelovský

"Česko" země na prodej - aneb i o tom, kterak opakování nebývá matkou moudrosti

... opakování se jeví jako pouhá nezbytnost tam, kde lidé "ztratili" paměť. Ani pakování ovšem nepomůže tam, kde lidé prodali svou hrdost, rozum i čest, tu za "poplatek u lékaře", tu za koblihu apod; tedy vlastně za 30 stříbrných.

21.7.2018 v 15:16 | Karma článku: 14.24 | Přečteno: 479 | Diskuse

Aurelijus Vestartas

Nejpopularnější druhý jazýk v Evropských státech

Který jazýk je druhým nejpopulárnější v Evropských státech? Tento přiložený graf ukaže jak to výpadá.

21.7.2018 v 12:02 | Karma článku: 15.85 | Přečteno: 1477 | Diskuse
Počet článků 157 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2350
Publicista, externí komentátor někdejšího deníku Právo lidu. Člen ČSSD. Koordinátor družstevní skupiny při o.i. Alternativa zdola (http://alternativazdola.cz/liferay/). Předseda o.s. Autentičtí sociální demokraté, vydavatel a šéfredaktor on-line měsíčníku NETSOCAN. (www.netsocan.cz).
Najdete na iDNES.cz