Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Moudří politici a seriózní média by měli žádat referendum!

27. 07. 2007 20:21:38
Tradiční argument odpůrců referenda o radarové základně: občané nemají adekvátní informace ani odborné vzdělání a nejsou schopni tuto problematiku posoudit, právě padl! V článku Co potřebujeme? Moudrý dav (LN, 26. 7.) předkládá novinář P. Čermák argumenty, že dostatečně velký počet občanů může za jistých okolností rozhodovat dokonce lépe než ti nejbystřejší a nejschopnější z nich, a uzavírá: „Moudří politici a seriózní média by měli vytvořit podmínky pro to, abychom se stali ́chytrým davem ́. To by mělo být podstatou vládní kampaně placené ze státního rozpočtu, tedy těch, kteří radaru říkají ano i ne. A pak můžeme odpovědět na důležité otázky...“
 Radek Stočes

Předchozí úvahy ovšem vycházejí z předpokladu, že ona elita rozhoduje v nejlepší víře. Pokud existuje pravděpodobnost, že naše proradarová vláda nemusí jednat v nejlepší víře, a že ani nemusí být eticky kompetentní, pak se referendum o radaru stává naprostou nezbytností!

Na základě jakých nemravů koaliční vláda asi vznikla, signalizoval již V. Klaus poté, co ji premiér sestavil: „Ukázalo se, že dohoda o jakékoli parlamentní většině je nemožná, pokud vylučujeme podplácení, vydírání a různé podobné praktiky...“ Které koaliční vládě na Západě se poštěstí, aby o ní něco podobného prohlásil čestný předseda nejsilnější vládní strany a současně prezident republiky?!

Když se nyní vezme v úvahu vysoká pravděpodobnost korupce v případě nákupu Grippenů (které lze ze strategického hlediska vnímat jako nevýznamnou techniku a podezření z korupce navíc padá hlavně na garnituru ČSSD a KSČM), pak v případě radarové základny je riziko korupce minimálně stejné.

Obavy z rizika možné korupce umocňují následující skutečnosti: tato vláda vyměnila všechny významné osoby v policii, armádě i tajných službách. Druhý nejvýznamnější člen vlády je vyšetřován pro podezření z korupce a v předvečer vynesení verdiktu byla příslušné policii i prokurátorovi kauza odebrána! Nejvyšší velitel pro vyšetřování organizovaného zločinu je přes vlastní nesouhlas zbavován místa (byť „vykopáván výše“), neboť chtěl údajně šetřit napojení mafie na ODS.

Na druhou stranu lze říci, že eventuální korupce je pro tuto vládu vlastně jen vítaným přilepšením: z ideologických důvodů (a v rozporu s faktickými riziky) by pro radar asi hlasovali prakticky všichni i bez korupce a rizika si omluví logikou selského rozumu: jde o vojenské zařízení našeho spojence a pokud se něco semele, bude ČR na straně silnějšího!

Jenomže takováto „strategická úvaha“ patří do první poloviny minulého století. Poněvadž pokud se mezi USA a Ruskem něco „semele“ a Rusko se ocitne v pozici zoufalce, pak nevypadá nereálně, jak nějaký zoufalý Ivan v generálské uniformě prokleje Čechy i po mátušce, a na oplátku nám sem pošle několik atomových hřibů. A postavení na straně silnějšího bude ČR úplně na houby.

Dost strašidelně navíc působí, když mezi nejaktivnější zastánce radaru patří exponenti, kteří dělali vše možné, aby ČR připojili k agresi USA proti Iráku, kteří nesou morální spoluzodpovědnost za ony statisíce mrtvých, a nyní nás vhánějí do dalšího a pro ČR dokonce existenčního rizika!

Last but not least, významným argumentem pro referendum je i angažování pana Klvani jako odborníka pro radarovou problematiku. Lze to chápat nejenom jako nepřímý důkaz, že na ministerstvu obrany absentují skuteční experti na tuto problematiku (Jaký pán takový krám?), ale je tu i rovina etická!

Když se vezme v úvahu, kolik energie tento intelektuál vyplýtval v angažmá za co nejvyšší zisky společnosti British American Tobacco, pak jej nejeden lékař bojující proti kouření, spíše než jako Pana Radara „ocení“ jako Obchodníka se smrtí a odhadne, jak velký hřbitov obětí nikotinu, po něm asi zůstal. (Nicméně jako humanisté po něm doktoři jistě nebudou požadovat pokání po způsobu Joe Esterhase: tento americký scénárista a náruživý kuřák, obhajující kouření na filmovém plátně tvrzením, že jde o uměleckou svobodu, posléze napsal: „Pomohl jsem Hollywoodu odsoudit milióny dětí na smrt,“ Bohužel to napsal až poté, co sám onemocněl rakovinou).

Při vědomí existenčního rizika radaru pro ČR by přezdívka vládního mluvčího jako Obchodníka se smrtí byla dokonale přiléhavá a dokonce by ani nešlo o černý humor!.

Ano, žijeme ve světě tragikomických paradoxů: Na jedné straně je evidentní, že vlády, poslance a vedení politických stran lze poměrně snadno zkorumpovat, ale zkorumpovat drtivou většinu občanů je prakticky nemožné! O to více roste význam referenda. Jenomže zkorumpované vlády, poslanci a vedení politických stran se budou referendu bránit zuby nehty...

Autor: František Stočes | pátek 27.7.2007 20:21 | karma článku: 13.71 | přečteno: 1641x


Další články blogera

František Stočes

Nikulin, Skripal, Facebook a zločinní globalisté

Ve Spojených státech probíhá osudový střet zločinných a vlasteneckých globalistů. Dosavadní moc zločinných elit

21.4.2018 v 19:39 | Karma článku: 27.90 | Přečteno: 972 | Diskuse

František Stočes

Ideologický, světonázorový a demokratický atribut ČSSD

Existuje poučná anekdota: Starý Lord se ptá sluhy: „Jamesi, řekněte mi, je citron žlutý?“ „Ano, pane, citron je žlutý,“ zní odpověď. „Výborně! Jamesi, a má citron zobáček?“

14.2.2018 v 19:30 | Karma článku: 16.53 | Přečteno: 699 | Diskuse

František Stočes

J. Drahoš jako fíkový list Sodomy a Gomory

České úpadkové elity poté, co neprosadily na Hrad svého komplice – „sedláka, hajného a knížete“ K. Schwarzenberka – předhodily v dalším pokusu českým voličům jako vějičku ex-prezidenta České akademie věd J. Drahoše!

24.1.2018 v 20:08 | Karma článku: 34.88 | Přečteno: 1492 | Diskuse

František Stočes

„Slunce, seno a erotika“ po americku…

14. září 2017 – a zrovna v den 242 výročí založení USA – „zešílel“ americký ministr zemědělství Sonny Perdue!

18.12.2017 v 20:10 | Karma článku: 17.38 | Přečteno: 1036 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jan Pražák

Proč nemůžu přestat kouřit

Byl pátek večer a my na druhý den čekali návštěvu. Manželka pohlédla z okna a zamračila se. Vyčistila si brejle, koukla se znovu ven a zamračila se ještě víc: „Ta okna by potřebovala umejt.“

21.7.2018 v 17:05 | Karma článku: 16.50 | Přečteno: 471 | Diskuse

Stanislav Cigánek

M. Jan Hus: "kněžstvo připravuje cestu Antikristu"

Jak aktuální jsou tato slova Jana Husa i dnes, kdy už je i všem neznabohům zcela zřejmé, že "katolická církev" po druhém vatikánském koncilu opustila své původní učení.

21.7.2018 v 8:49 | Karma článku: 9.83 | Přečteno: 200 | Diskuse

Helena Vlachová

Tři týdny s arabskými studenty

Je mi jasné, že tímto svým blogem zvednu ze židle všechny rasisty v České republice, ale není mi lhostejné, jak se někteří lidé u nás dívají na lidi s odlišnou barvou pleti

21.7.2018 v 6:50 | Karma článku: 30.51 | Přečteno: 5511 | Diskuse

Marek Valiček

Muž i na pokraji nervového zhroucení

Někdy může být nerozhodnost až roztomile nakažlivá. Nikdy by ale k nerozhodnosti nemělo docházet ve frontách u kasy v obchodě s oblečením!

20.7.2018 v 11:22 | Karma článku: 34.68 | Přečteno: 2153 | Diskuse

Libuse Palkova

Večer s Arnoštem Lustigem na parníku

Městská knihovna v Praze uspořádala během července několik setkání pro milovníky literatury. Odehrávalo se to přímo na Vltavě, přesněji na palubě lodi Avoid Floating Galery, která kotví na náplavce u železničního mostu.

20.7.2018 v 10:31 | Karma článku: 10.42 | Přečteno: 352 | Diskuse
Počet článků 157 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2350
Publicista, externí komentátor někdejšího deníku Právo lidu. Člen ČSSD. Koordinátor družstevní skupiny při o.i. Alternativa zdola (http://alternativazdola.cz/liferay/). Předseda o.s. Autentičtí sociální demokraté, vydavatel a šéfredaktor on-line měsíčníku NETSOCAN. (www.netsocan.cz).
Najdete na iDNES.cz