Středa 26. února 2020, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 26. února 2020 Dorota

Americký hit v pojetí Lihového domu

22. 11. 2008 0:15:00
Nickem Lihový dům hanobí zlí jazykové svatostánek ČSSD – kdysi dům Dělnický, dnes Lidový a pro advokáta Altnera spíše Dům dlužníků. Autor si dovolil v průběhu volební kampaně zaslat do zmíněného svatostánku a dokonce přímo JP poníženou supliku: aby se ČSSD zastala sklářů, kteří již dva měsíce nedostali výplatu; a aby současně vyzvala vládu k odkoupení zkrachovalých skláren (ve kterých má stát vlastnický podíl) a prodala je na splátky zaměstnancům.

Jednalo by se o českou (a přímo sociálně demokratickou) variantu amerického projektu senátora Louise Kelsa, který zachránil krachující podniky amerického Středozápadu tím, že prosadil výhodné státní půjčky na nákup jejich akcií zaměstnanci (a kdo jiný by si asi koupil akcie krachujících podniků, než jejich zaměstnanci). Projekt se nazývá ESOP (Employee Stock Ownership Plan).

Za 19 dní přišel ze svatostánku mail podepsaný JP a lze doufat, že jej předseda, logicky unavený kampaní i oslavami historického vítězství, opravdu jenom podepsal; a jeho sepsání svěřil asistentovi pro vyřizování bezvýznamné pošty. Některé formulace totiž vyvolávají vzpomínky na totalitu a představu, jakého pokárání se dočkal nešťastný pingl Restaurací a Jídelen, když načepoval po dobrém zvyku dvě deci pančovaného vína a ze sklenky nešťastnou náhodou upil jeho náměstek, ke všemu ve funkci vinného koštýře... (Původní dopis i odpověď JP jsou na blogu iDNES ZDE a ZDE ).

Poněvadž odpověď – i pokud jde o ESOP – postrádá jediný věcný údaj, lze doufat, že onen bezvýznamný asistent (s nickem Socánek a mladý hlavně duchem, neb svou dráhu věčného asistenta zahájil již na katedře marxismu-leninismu) svěřil jeho vyřízení své třetí asistence (Socka) se slovy: „Hele Socko, tady nějakej moula otravuje šéfa – pošli mu něco peprnýho, ať příště otravuje radši Topolánka,“ a možná následoval i zajímavý dialog.

Americký ESOP v pojetí Lihového domu

Socka otevřela mail a ptá se: „Hele, Socánku, ten moula nám navrhuje udělat socdem variantu americkýho Ezopa podle nějakýho Kelsa.“ Socánek se rozřehtá: „No to je vopravdu blb, von ani neví, že Ezop byl Řek!“ „A co ten moula po nás vlastně chce,“ rozumovala Socka, „To si máme toho Ezopa v Liďáku naklonovat, či co? Copak sme Matrix!

A, a, Socánku, co vlastně dělá ten Řek, ten Ezop?“ „Co by, Socko, asi dělal, hnije, Ale prej vyprávěl nějaký kraviny, kde se zvířata chovaly jako lidi.“ „No to byl taky pěknej kretén,“ zasměje se Socka. „Von si ten cvok,“ ušklíbl se znuděně Socánek, „prej myslel něco jako, že se lidi chovaj hůř než dobytek.“

„Hele Socánku, nebude ten náš moula nakonec nějakej provokatér,“ napadlo Socku, „Jó a tady píše něco usáckýho: emploee štok ownership plan,“ speluje světácky Socka. „Hele Roštěnko, co je plán asi chápeš, ownership je vlastnictví a toho employee si přelož jako zaměstnance,“ poučil Socku asistent.

„No jó, Socánku, a co potom znamená ten štok,“ vyzvídala Roštěnka. Socánek vytřeštil oči: „Ty to, Socko, vážně nevíš, tys to fakt do sebe ještě nikdy nelila? Štok je přece řezaná brandy!“ „Jó táák, takhle je to tedy,“ rozzáří se Socka. „Takže voni v tý Americe zaměstnanci denně fasujou flašku řezaný brendy! No to je super,“ jásá asistentka, „Socane, tohle musíme u nás zavést taky do programu – a v Liďáku okamžitě a in nátura!“

„Hele, Socko, kroť se trochu,“ mírnil asistentku Socánek. „Když do sebe naliješ denně flašku řezaný brendy, tak je z tebe za chvíli taková troska, že tě nedají dohromady ani máma ani tráva. Chce to ňákou delikatesu. A taky to není žádná česká varianta.“

Socka si chvíli láme hlavu a zas se rozzáří: “No jasně, Socane – brandy je fakt tvrdá! Tak nám dáme radši – Ferdu!“ A přesně na to samé myslel i Socan! Načež si dle ódées i socdem pracovního happyendu – v podání předsedů Paroubka i Topolánka – padli do náručí s takovou vášní, že je v ČSSD na obzoru další rozvod...

Epilog

Takže, vážení čtenáři, a zvláště vy, kteří Dělnický dům nenazýváte domem Lihovým, nyní si opět zvažte závěrečnou pasáž z dopisu JP moulovi: „Řešením situace krachujících podniků se naši experti zabývají a především sledují chování Topolánkovy vlády v této oblasti... Vaše žádost, abychom k něčemu takovému, jako navrhujete Vy, vyzývali současnou vládu je z oblasti fantazie a naivních představ o politice, jak ji v naší zemi předvádí ODS a její partneři.“

Ti z vás, kteří se domnívají, že expertní sledování Topolánkovy vlády, která zas pozorně sleduje hladovějící skláře, je samotným sklářům platné jak mrtvému zimník; a že je nejen právem, ale spíše společenskou povinností i opoziční strany přicházet s návrhy na řešení tíživé situace občanů, nemusí zoufat! Předseda ČSSD je totiž liška podšitá a pouze blufuje.

Sociálně demokratická varianta Kelsova projektu ESOP, vypracovaná příslušnými experty skutečně existuje a já nyní čtenářům blogů iDNES potažmo občanům to stranické tajemství prozradím, ať si mě partaj za to třeba vyloučí!

Aktuální sociálně demokratická obdoba amerického Employee Stock Ownership Plan je skutečně projektem typicky českým a má zkratku EFOP – čili Employee Fernet-Stock Ownership Plan!

 

Autor: František Stočes | sobota 22.11.2008 0:15 | karma článku: 13.49 | přečteno: 2131x

Další články blogera

František Stočes

27. výročí ostudného zániku Československa

Dnes ve 23 hodin, 59 minut a 59 vteřin uplyne přesně 27 let od zániku Masarykova Československa. Fakt, že toto smutné výročí není významně připomínáno, je opravdu velice zvláštní. Rozpad Československa totiž probíhal v době,

31.12.2019 v 18:52 | Karma článku: 29.12 | Přečteno: 1075 | Diskuse

František Stočes

Kulturní paradox a aspekty moderní ideologie /7/

Ideologie moderní politické strany by měla vnímat civilizační rizika kulturního paradoxu, kterým je obrovský protiklad mezi úspěchy vědy a techniky a primitivními, masově vlivnými náboženskými ideologiemi.

23.11.2019 v 17:28 | Karma článku: 8.23 | Přečteno: 307 | Diskuse

František Stočes

Dobydou čeští družstevníci stupně vítězů? /6/

Během 1. světové války se angličtí nepřátelé družstevnictví pokusili nejen o ekonomickou likvidaci britských družstev, ale dokonce i o fyzickou likvidaci družstevních elit!

1.9.2019 v 17:27 | Karma článku: 8.98 | Přečteno: 317 | Diskuse

František Stočes

Přehled politické podpory družstevnictví /5/

Osudovým problémem Západu je, že ekonomika, generující mj. demokracii, solidaritu a spravedlnost, zde tvoří pouhých 5%; zatímco jejích 95% plodí predátorství, individualismus a egoismus. Západ se tak vyvinul v anomální civilizaci

19.8.2019 v 0:48 | Karma článku: 5.98 | Přečteno: 222 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Zdeněk Bárta

Noční vlk Foldyna unikl z oranžového kriminálu

Nedalo mu to žádnou práci, dveře byly otevřené a jediný problém byl v tom, že ho z nich nikdo nevykopl. Musel odejít sám a bez trnové koruny vyhozeného mučedníka. Jeho první kroky na svobodě mířily ke kolegům - vlčím vlastencům...

26.2.2020 v 12:46 | Karma článku: 15.49 | Přečteno: 519 | Diskuse

Karel Vašíček

Na obzoru Covid-19

Zprávy ze světa jsou alarmující. Koronavir nazvaný Covid-19, který se rozšířil v Číně je blízko našich hranic. Itálie je v ohrožení a vzhledem k cestovnímu ruchu v Česku, zaměřeném do Itálie, je otázkou několika týdnů.

26.2.2020 v 12:36 | Karma článku: 6.54 | Přečteno: 231 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K odchodu Husního Mubaraka

Vzpomínám si na tu chvíli, jako by to bylo bylo dnes. Sobota 2. června 2012 dopoledne. Čekali jsme v hotelovém pokoji v egyptské Safaze na odjezd na letiště a v televizi sledovali vynesení rozsudku nad Mubarakem.

25.2.2020 v 19:49 | Karma článku: 17.30 | Přečteno: 412 | Diskuse

Jan Dvořák

Co zbylo z odkazu vítězství pracujících?

Pětadvacátého února má jmeniny Liliana. Na paní, slečny i holčičky tohoto hezkého květinového jména blízcí a přátelé jistě nezapomněli. Bývaly doby, kdy ono datum bylo připomínáno všem,horem dolem. Ne však ve spojitosti s Lianou.

25.2.2020 v 19:41 | Karma článku: 13.88 | Přečteno: 316 | Diskuse

Jan Ziegler

Komunisté pojmenovávali ulice po zločincích

Je to tak soudružko Konečná, nechápu, co komu vyčítáte, když sami jste jednali daleko hůř než současné pražské vedení. Boris Němcov není kontroverzní a nevadí, zato jména veřejných prostranství po masových vrazích jsou chucpe.

25.2.2020 v 18:44 | Karma článku: 32.56 | Přečteno: 1003 | Diskuse
Počet článků 167 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2271

Publicista, externí komentátor někdejšího deníku Právo lidu. Člen ČSSD 1992-2018. Dřívější aktivity: Koordinátor družstevní skupiny při o.i. Alternativa zdola. Předseda o.s. Autentičtí sociální demokraté, vydavatel a šéfredaktor on-line měsíčníku NETSOCAN. (www.netsocan.cz).

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Hospody, kolo a památky. Orlando Bloom si v Česku užívá se psem i snoubenkou

Orlando Bloom (43) natáčí v české metropoli seriál Carnival Row. Kromě herectví se tu nejčastěji věnuje svému psovi,...

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

I po více než osmi letech od vydání je Skyrim králem erotických modifikací

Díky podpoře uživatelských modifikací se kolem Skyrimu vytvořila silná komunita, která svoji modlu neustále vylepšuje....