Středa 26. února 2020, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 26. února 2020 Dorota

Taktické a strategické aspekty epochální výhry ČSSD

26. 10. 2008 11:27:07
40% volební účast a asi 50% hlasů pro ČSSD znamenají, že epochální vítězství sociálních demokratů vybojovala (a epochální krach ODS způsobila) pouhá dvacetiprocentní frakce z celkového kvora voličů. Vítězná ČSSD přitom fakticky nic nezměnila na programu, se kterým zaslouženě prohrála parlamentní volby – a pokud k jejímu nynějšímu slavnému vítězství přispěly zejména Julínkovy poplatky ve zdravotnictví, pak to může být důkazem i obrovské chudoby a úpadku regionů.

Mimořádné poděkování tudíž zaslouží zejména Melčák s Pohankou (a jejich pravděpodobný mastermind M. Zeman), kteří po parlamentních volbách zmařili možnost velké koalice tandemu Bém-Paroubek (která by přicházela v úvahu po eventuálním a bez přeběhlíků nepochybně neúspěšném druhém Topolánkově pokusu sestavit vládu). Prokletí a exkomunikovaní přeběhlíci poskytli ODS šanci se historicky znemožnit a současně zablokovali realizaci asociální Agendy 2010, která by voliče od volby ČSSD patrně odradila.

Jedním ze sebeklamů je i názor, že k vítězství ČSSD mimořádně přispěla mohutná volební kampaň oranžově oděných sociálních demokratů. Enormní osobní nasazení J. Paroubka nepochybně zaslouží ocenění. Nicméně fotografie z mítinků, na nichž lze kromě „oranžgutánů" vidět maximálně pár desítek nečlenů ČSSD - nehledě na fakt, že oranžová prohrála s modrou v parlamentních volbách - vedou k závěru o naprosto rozhodující úloze mediálních, zejména televizních vystoupení, se stotisícovými i milionovými počty posluchačů.

K epochálnímu vítězství ČSSD pak značně přispěly faktory, které sociální demokracie nemohla ovlivnit. Nečekaným zato cenným dárkem se stala celosvětová bankovní krize, vyšperkovaná krachy českých skláren. ČSSD přitom s žádným reálným návrhem, jak tyto problémy řešit nevystoupila.

Zvláštní vděk ČSSD zaslouží rovněž média, která nepřetržitou a mohutnou kampaní proti KSČM paralyzují šance levicového konkurenta ČSSD.

Hold je nutno složit i novináři Janku Kroupovi za kauzu Morava, která spadla ČSSD nečekaně do klína krátce před volbami a navíc rozklížila ODS. Vyděračské praktiky ODS současně marginalizovaly aféru se zastřelením pana Kočky po křtu knihy JP.

Zvláštní vděk jistě zaslouží i iniciativa Ne základnám, která permanentní aktivitou proti radarové základně poskytuje veřejnosti argumenty a umožnila tak ČSSD surfovat na vlně nesouhlasu asi dvou třetin občanů i přesto, že její ministr obrany Tvrdík i předseda Paroubek původně proti US základně výhrady neměli.

Na zoufalou úroveň některých regionálních organizací ČSSD ukazují např. nezapomenutelné fragmenty z rokování při loňské listopadové konference ČSSD v Ústí n. L.

Z tehdejšího vystoupení J. Paroubka: „V tomto kraji jsou ještě jiné praktiky, zastrašování, vyhrožování. Jeden z členů krajské organizace prý chodí dokonce ozbrojen. Je to normální přátelé, je to normální? Je normální, že se zastrašují lidé? Jako předseda strany budu proti těmto praktikám vystupovat...."

Jana Vaňhová (místopředsedkyně ČSSD): „Jestliže přítel Paroubek tu šířil nějaké věci o vyhrožování a podobně, tak já bych ráda potvrdila, že je mi také vyhrožováno a nedělám s tím takové obscesy... nějaké ty výhružné SMS snesu. A jestli tady někdo hovořil o zbrani, tak jestli dovolíte, tak já mám taky doma zbrań..."

Roman Houska (člen OVV ČSSD Chomutov): „Já jenom chci reagovat na to vyhrožování, zastrašování a ozbrojování. Myslíš tím příteli předsedo sebe, když jsi nám na krajském výboru vyhrožoval likvidací, myslíš tím sebe? Mám o tom zápis potvrzený svědky. Ozbrojený nejsem, prosím vás. Ale někdy ozbrojený musím chodit, protože mám z tebe strach, předsedo. Máme samozřejmě další důkazy o tom, že tví poradci budou najímat nějaké likvidační skupiny a o tom jsou důkazy."

Aby se tedy slavné vítězství ČSSD nakonec neprojevilo pouze tak, že se u regionálních a dalších koryt vystřídají jen jiní bezskrupulózní a stejně neschopní kariéristé a hraboši, je obrovským úkolem nejenom pro členskou základnu sociální demokracie, ale i pro ostatní občany a média v regionech. Pokud se jim podaří udržet vítězné oranžgutány pod drobnohledem a na uzdě, bude to slavné vítězství i pro ČR.


Autor: František Stočes | neděle 26.10.2008 11:27 | karma článku: 23.49 | přečteno: 2435x

Další články blogera

František Stočes

27. výročí ostudného zániku Československa

Dnes ve 23 hodin, 59 minut a 59 vteřin uplyne přesně 27 let od zániku Masarykova Československa. Fakt, že toto smutné výročí není významně připomínáno, je opravdu velice zvláštní. Rozpad Československa totiž probíhal v době,

31.12.2019 v 18:52 | Karma článku: 29.12 | Přečteno: 1075 | Diskuse

František Stočes

Kulturní paradox a aspekty moderní ideologie /7/

Ideologie moderní politické strany by měla vnímat civilizační rizika kulturního paradoxu, kterým je obrovský protiklad mezi úspěchy vědy a techniky a primitivními, masově vlivnými náboženskými ideologiemi.

23.11.2019 v 17:28 | Karma článku: 8.23 | Přečteno: 307 | Diskuse

František Stočes

Dobydou čeští družstevníci stupně vítězů? /6/

Během 1. světové války se angličtí nepřátelé družstevnictví pokusili nejen o ekonomickou likvidaci britských družstev, ale dokonce i o fyzickou likvidaci družstevních elit!

1.9.2019 v 17:27 | Karma článku: 8.98 | Přečteno: 317 | Diskuse

František Stočes

Přehled politické podpory družstevnictví /5/

Osudovým problémem Západu je, že ekonomika, generující mj. demokracii, solidaritu a spravedlnost, zde tvoří pouhých 5%; zatímco jejích 95% plodí predátorství, individualismus a egoismus. Západ se tak vyvinul v anomální civilizaci

19.8.2019 v 0:48 | Karma článku: 5.98 | Přečteno: 222 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Zdeněk Bárta

Noční vlk Foldyna unikl z oranžového kriminálu

Nedalo mu to žádnou práci, dveře byly otevřené a jediný problém byl v tom, že ho z nich nikdo nevykopl. Musel odejít sám a bez trnové koruny vyhozeného mučedníka. Jeho první kroky na svobodě mířily ke kolegům - vlčím vlastencům...

26.2.2020 v 12:46 | Karma článku: 13.99 | Přečteno: 344 | Diskuse

Karel Vašíček

Na obzoru Covid-19

Zprávy ze světa jsou alarmující. Koronavir nazvaný Covid-19, který se rozšířil v Číně je blízko našich hranic. Itálie je v ohrožení a vzhledem k cestovnímu ruchu v Česku, zaměřeném do Itálie, je otázkou několika týdnů.

26.2.2020 v 12:36 | Karma článku: 6.54 | Přečteno: 199 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K odchodu Husního Mubaraka

Vzpomínám si na tu chvíli, jako by to bylo bylo dnes. Sobota 2. června 2012 dopoledne. Čekali jsme v hotelovém pokoji v egyptské Safaze na odjezd na letiště a v televizi sledovali vynesení rozsudku nad Mubarakem.

25.2.2020 v 19:49 | Karma článku: 17.27 | Přečteno: 407 | Diskuse

Jan Dvořák

Co zbylo z odkazu vítězství pracujících?

Pětadvacátého února má jmeniny Liliana. Na paní, slečny i holčičky tohoto hezkého květinového jména blízcí a přátelé jistě nezapomněli. Bývaly doby, kdy ono datum bylo připomínáno všem,horem dolem. Ne však ve spojitosti s Lianou.

25.2.2020 v 19:41 | Karma článku: 13.85 | Přečteno: 313 | Diskuse

Jan Ziegler

Komunisté pojmenovávali ulice po zločincích

Je to tak soudružko Konečná, nechápu, co komu vyčítáte, když sami jste jednali daleko hůř než současné pražské vedení. Boris Němcov není kontroverzní a nevadí, zato jména veřejných prostranství po masových vrazích jsou chucpe.

25.2.2020 v 18:44 | Karma článku: 32.37 | Přečteno: 988 | Diskuse
Počet článků 167 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2271

Publicista, externí komentátor někdejšího deníku Právo lidu. Člen ČSSD 1992-2018. Dřívější aktivity: Koordinátor družstevní skupiny při o.i. Alternativa zdola. Předseda o.s. Autentičtí sociální demokraté, vydavatel a šéfredaktor on-line měsíčníku NETSOCAN. (www.netsocan.cz).

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Hospody, kolo a památky. Orlando Bloom si v Česku užívá se psem i snoubenkou

Orlando Bloom (43) natáčí v české metropoli seriál Carnival Row. Kromě herectví se tu nejčastěji věnuje svému psovi,...

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

I po více než osmi letech od vydání je Skyrim králem erotických modifikací

Díky podpoře uživatelských modifikací se kolem Skyrimu vytvořila silná komunita, která svoji modlu neustále vylepšuje....