Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Světonázorový chaos v ČSSD

16. 07. 2008 16:44:00
Každá politická strana, která chce vést společnost, by měla mít představu odkud a kam naše civilizace kráčí. Nebo by měla mít alespoň jasno, které světonázorové koncepce spočívají na racionálních a vědou podložených či nevyvrácených datech, a které naopak spočívají na mýtech a bájích vědecky neobhajitelných
V průběhu posledního století dospěl tento problém do zcela akutní fáze! Není snad tristní a paradoxní jak je nynější globalizovaná kultura - pronikající do kosmu i mikrosvěta a disponující technologiemi s ničivými účinky globálního harakteru - atomizovaná vlivem několika kontroverzních a neslučitelných světonázorů?

Sociální demokraté zpočátku zastávali materialistický světový názor. a to i přes ťafky např. od samotného T. G. Masaryka: "...opakuji, že jsem rozhodný odpůrce materialistického názoru na svět. Přesto jsem se snažil být tolerantním a neprohlašovat každého materialistu za člověka špatného a protimaterialistu za člověka hodného a dobrého. Přesvědčil jsem se příliš často, že filosofičtí a theologičtí odpůrcové materialismu nejsou o nic lepší lidé, ba velmi často horší, hledí-li se na skutky a život a ne pouze na credo a slova. Kdybychom my protimaterialisté žili skutečně nematerialisticky, dělnictvo a sociální demokracie materialismu by se nechytali. ...v otázkách národohospodářských nejsem odborník... Jestliže sociální demokracie činí z Marxe nedotknutelnou autoritu, pochopuji to, ale nedovedu se z toho těšit."

V polistopadové ČSSD byla ustavena zprvu Křesťanská, dnes Náboženská platforma. Sám předseda ČSSD sympatizuje s Církví husitskou (zmítanou pedofilní aférou) a navíc věří, že jeho činy řídí nějaká, snad nejvyšší bytost... Svým způsobem se jeví zajímavé, proč vlastně věřící politikové do ČSSD vstupují, proč se raději neangažují v KDU-ČSL a případně se ji nepokoušejí reformovat k obrazu svému? Nebo je snad hlavním důvodem fakt, že v "křesťanské" straně je u politických korýtek daleko větší tlačenice? Ať tak či onak, veškerý vývoj civilizace pod křesťanskou osvětou je znám - počíná stvořením Adama a Evy a končí Armagedonem! Nu a až partajní multikulturalismus pokročí a členy Náboženské platformy ČSSD se stanou i bigotnější muslimští věřící a judaisté - nebude pak sociálně demokratická ideologie podobna nejspíše orientálnímu trhu?

Po tradiční materialistické platformě není v ČSSD ani vidu, ani slechu. Když se autor před dvěma roky pokusil o vypracování stručných tezí pro ustavení moderní ateistické platformy ČSSD a na intranetu ČSSD ustavení takové platformy navrhl, utrpěl těžké fiasko: z celkového počtu asi 20 zde diskutujících členů (při oficiálně udávané 18 tisícové členské základně!) pouze jediný pochopil oč jde a alespoň popřál mnoho úspěchů. Ze stranické elity, patrně vyčerpané svoji ad hoc politikou, nereagoval pochopitelně nikdo.

Data jsou přitom neúprosná. Například časopis Nature v roce 1998 oslovil 517 členů americké Národní akademie věd (NAS) - čili jakýsi vrchol pyramidy nejprestižnějších světových vědců - a jejich odpovědi porovnal s předchozími srovnatelnými průzkumy. Závěr? V roce 1914 věřilo v Boha 27,7 % členů NAS (ateistů bylo 52,7% a zbylí pochybovali či neodpověděli jednoznačně). V roce 1933 bylo věřících 15% a v roce 1998 věřilo v Boha již pouhých 7% členů NAS! Ateistů bylo celých 72,2%! Světonázorový vývoj relevantních intelektuálů během posledního století tedy uděluje ťafku naopak TGM a někdejším materialistickým socanům se dostává skvělé satisfakce!

Nejtřaskavější ideologická bomba ovšem vybuchla letos v květnu, byť její explozi u nás zaznamenaly patrně jen Lidové noviny: v Londýdě se objevil v dražbě zcela neznámý dopis nejgeniálnějšího vědce 20. století, A. Einsteina, adresovaný filozofovi Eriku Gutkindovi jako odpověď na jeho knihu o náboženství. Dopis je ze 3. ledna 1954. Po Einsteinově smrti (18. dubna 1955) byla písemnost prodána, celých 50 let zůstala utajena veřejnosti a potuchy o ní neměli ani nejrenomovanější einsteinologové. Následující citace z Einsteinova dopisu musejí být pro exponenty Náboženské platformy ČSSD doslova zdrcující!

„Slovo bůh pro mne není nic víc než označení výtvoru lidské slabosti. Bible je sbírka legend, které jsou sice úctyhodné, ale přesto velice primitivní. Žádná její interpretace, byť by byla sebelepší, nemůže (podle mého názoru) tento fakt změnit..." Einstein, který odmítl stát se prezidentem státu Izrael, se vyjádřil i k víře židů (judaistů), považujících Židy za vyvolený národ: „Podle mě je židovské náboženství stejně jako všechna ostatní ztělesněním nejpošetilejších pověr. Avšak Židé, ke kterým se rád počítám a s jejichž mentalitou mám mnoho společného, nejsou o nic lepší než ostatní lidé." („Náboženství je pošetilá pověra", Lidové noviny, 14. května).

Pro sociální demokraty se Einstein tímto dopisem stává vlastně nejvýznamnějším ideologem 21. století! A i když náboženství svou evidentní historickou úlohu sehrála - sjednocovala např. primitivní národy pod společnou etikou, zákonodárstvím i existenciální psychoterapii - dnes již společnosti daleko více škodí než prospívají. Globálně myslící občan si prostě musí najít jinou a realističtější jednotící koncepci, ze které bude moci racionálně odvodit adekvátnější a realističtější etiku, legislativu i existenciální psychoterapii.


Že vědecký materialismus může být daleko zajímavější a atraktivnější než náboženské mýty starověkých intelektuálů, se autor pokusil naznačit např. ve sci-fi eseji - stručně pojednávajícím o fyzikálních aspektech bio- a sociogeneze - (a z marketingových důvodů), nazvaném Tajemství života, smysl života a kosmický „Bůh" (Sci-fi)

 

Další články, které autor doporučuje k přečtení:

Základy existence - 1.část: Hmota a prostor (Ivo Vašíček, blog iDNES)
Základy existence - 2.část: Čas a kauzalita (Ivo Vašíček, blog iDNES)
Základy existence - 3.část: Život a informace (Ivo Vašíček, blog iDNES)
Dobrodružství Všehomíra - 1. Neprobádaná hmota (Dušan Streit, blog iDNES)
Dobrodružství Všehomíra - 2. Všudypřítomné fraktály (Dušan Streit, blog iDNES)
Dobrodružství Všehomíra - 3. Tajemný čas (Dušan Streit, blog iDNES)
Dobrodružství Všehomíra - 4. Osudová expanze (Dušan Streit, blog iDNES)
Dobrodružství Všehomíra - 5. Subjektivní nepředvídatelnost (Dušan Streit, blog iDNES)
Cestování časem - scifi, nebo fyzikálně reálná možnost? (RNDr. Vojtěch Ullmann)
Antropický princip aneb kosmický Bůh (RNDr. Vojtěch Ullmann)
Pan Engels se opravuje (Jules Nemo)

Autor: František Stočes | středa 16.7.2008 16:44 | karma článku: 14.13 | přečteno: 3099x

Další články blogera

František Stočes

„Slunce, seno a erotika“ po americku…

14. září 2017 – a zrovna v den 242 výročí založení USA – „zešílel“ americký ministr zemědělství Sonny Perdue!

18.12.2017 v 20:10 | Karma článku: 16.65 | Přečteno: 888 | Diskuse

František Stočes

Dějiny ztrestaly ČSSD i KSČM za zradu!

Parlamentní volby skončily pro nejstarší, nejbohatší (a současně i rekordně zadluženou) českou politickou stranu nejtěžším fiaskem v polistopadové historii i dalším stomilionovým dluhem.

5.11.2017 v 19:16 | Karma článku: 19.10 | Přečteno: 913 | Diskuse

František Stočes

Babiš versus český deep state

České volby se zřejmě stanou obdobou voleb v USA, kdy Donald Trump za naprosté nepřízně nepoctivých US médií i ratingových agentur dobyl Bílý dům. Pro panující US elity to byl naprostý šok!

14.10.2017 v 19:47 | Karma článku: 29.25 | Přečteno: 1207 | Diskuse

František Stočes

Spáchal premiér Sobotka trestný čin?

Kampaň právníků, politiků a médií neurvale nutících českého prezidenta Zemana, aby bezodkladně přijal Sobotkův paskvil – a fakticky porušil svůj prezidentský slib – názorně ukazuje úpadek jejich mravů i vkusu.

10.5.2017 v 18:49 | Karma článku: 39.90 | Přečteno: 2046 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

David Wiltsch

Dejme republice ke stým narozeninám slušného a důstojného prezidenta.

Náš stát letos oslaví sté narozeniny. Bylo by pěkné, kdyby v čele země stanul opět slušný a kultivovaný člověk. Co třebas profesor. Před sto lety tento úřad již jeden taktéž zastával.

16.1.2018 v 19:39 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 71 | Diskuse

Jaromír Fajkus

Tři časté omyly související s volbou prezidenta

V následující stati se pokusím vyvrátit tři kompetence, které se prezidentovi České republiky mylně přisuzují a které do debat o kandidátech vnášejí zbytečné emoce.

16.1.2018 v 18:41 | Karma článku: 19.93 | Přečteno: 429 | Diskuse

Jan Berwid-Buquoy

Nechutné invektivy proti Jiřímu Drahošovi

Existují lidé, kteří tráví celý svůj život tím, že hledají v jednání jiných lidí neustále důvody k vlastní zuřivosti. Pomluva má mnoho tváří, ale vždy se vztahuje na úspěšné jedince.

16.1.2018 v 18:30 | Karma článku: 19.08 | Přečteno: 596 | Diskuse

Lukáš Zima

Volba prezidenta ve 2. kole

Všichni jsme Češi. A všem nám záleží na budoucnosti naší, našich dětí a České republiky jako takové. Emoce stranou. Čeká nás druhé kolo a je to naše volba. Volba nás Čechů.

16.1.2018 v 17:57 | Karma článku: 10.69 | Přečteno: 365 | Diskuse

Jiřina Holotová

Ohrazuji se proti tvrzení, že je členství Jiřího Drahoše v Římském klubu konspirací!

"Finále voleb doprovodí válka lží". Na tenhle článek jsem narazila dnes v Plzeňském deníku, objevil se na sedmé straně všech regionálních tištěných novin. Deník a deník.cz slibuje, že bude na lživé zprávy upozorňovat dále.

16.1.2018 v 17:21 | Karma článku: 34.17 | Přečteno: 1512 | Diskuse
Počet článků 154 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2365
Publicista, externí komentátor někdejšího deníku Právo lidu. Člen ČSSD. Koordinátor družstevní skupiny při o.i. Alternativa zdola (http://alternativazdola.cz/liferay/). Předseda o.s. Autentičtí sociální demokraté, vydavatel a šéfredaktor on-line měsíčníku NETSOCAN. (www.netsocan.cz).
Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.