Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Světonázorový chaos v ČSSD

16. 07. 2008 16:44:00
Každá politická strana, která chce vést společnost, by měla mít představu odkud a kam naše civilizace kráčí. Nebo by měla mít alespoň jasno, které světonázorové koncepce spočívají na racionálních a vědou podložených či nevyvrácených datech, a které naopak spočívají na mýtech a bájích vědecky neobhajitelných
V průběhu posledního století dospěl tento problém do zcela akutní fáze! Není snad tristní a paradoxní jak je nynější globalizovaná kultura - pronikající do kosmu i mikrosvěta a disponující technologiemi s ničivými účinky globálního harakteru - atomizovaná vlivem několika kontroverzních a neslučitelných světonázorů?

Sociální demokraté zpočátku zastávali materialistický světový názor. a to i přes ťafky např. od samotného T. G. Masaryka: "...opakuji, že jsem rozhodný odpůrce materialistického názoru na svět. Přesto jsem se snažil být tolerantním a neprohlašovat každého materialistu za člověka špatného a protimaterialistu za člověka hodného a dobrého. Přesvědčil jsem se příliš často, že filosofičtí a theologičtí odpůrcové materialismu nejsou o nic lepší lidé, ba velmi často horší, hledí-li se na skutky a život a ne pouze na credo a slova. Kdybychom my protimaterialisté žili skutečně nematerialisticky, dělnictvo a sociální demokracie materialismu by se nechytali. ...v otázkách národohospodářských nejsem odborník... Jestliže sociální demokracie činí z Marxe nedotknutelnou autoritu, pochopuji to, ale nedovedu se z toho těšit."

V polistopadové ČSSD byla ustavena zprvu Křesťanská, dnes Náboženská platforma. Sám předseda ČSSD sympatizuje s Církví husitskou (zmítanou pedofilní aférou) a navíc věří, že jeho činy řídí nějaká, snad nejvyšší bytost... Svým způsobem se jeví zajímavé, proč vlastně věřící politikové do ČSSD vstupují, proč se raději neangažují v KDU-ČSL a případně se ji nepokoušejí reformovat k obrazu svému? Nebo je snad hlavním důvodem fakt, že v "křesťanské" straně je u politických korýtek daleko větší tlačenice? Ať tak či onak, veškerý vývoj civilizace pod křesťanskou osvětou je znám - počíná stvořením Adama a Evy a končí Armagedonem! Nu a až partajní multikulturalismus pokročí a členy Náboženské platformy ČSSD se stanou i bigotnější muslimští věřící a judaisté - nebude pak sociálně demokratická ideologie podobna nejspíše orientálnímu trhu?

Po tradiční materialistické platformě není v ČSSD ani vidu, ani slechu. Když se autor před dvěma roky pokusil o vypracování stručných tezí pro ustavení moderní ateistické platformy ČSSD a na intranetu ČSSD ustavení takové platformy navrhl, utrpěl těžké fiasko: z celkového počtu asi 20 zde diskutujících členů (při oficiálně udávané 18 tisícové členské základně!) pouze jediný pochopil oč jde a alespoň popřál mnoho úspěchů. Ze stranické elity, patrně vyčerpané svoji ad hoc politikou, nereagoval pochopitelně nikdo.

Data jsou přitom neúprosná. Například časopis Nature v roce 1998 oslovil 517 členů americké Národní akademie věd (NAS) - čili jakýsi vrchol pyramidy nejprestižnějších světových vědců - a jejich odpovědi porovnal s předchozími srovnatelnými průzkumy. Závěr? V roce 1914 věřilo v Boha 27,7 % členů NAS (ateistů bylo 52,7% a zbylí pochybovali či neodpověděli jednoznačně). V roce 1933 bylo věřících 15% a v roce 1998 věřilo v Boha již pouhých 7% členů NAS! Ateistů bylo celých 72,2%! Světonázorový vývoj relevantních intelektuálů během posledního století tedy uděluje ťafku naopak TGM a někdejším materialistickým socanům se dostává skvělé satisfakce!

Nejtřaskavější ideologická bomba ovšem vybuchla letos v květnu, byť její explozi u nás zaznamenaly patrně jen Lidové noviny: v Londýdě se objevil v dražbě zcela neznámý dopis nejgeniálnějšího vědce 20. století, A. Einsteina, adresovaný filozofovi Eriku Gutkindovi jako odpověď na jeho knihu o náboženství. Dopis je ze 3. ledna 1954. Po Einsteinově smrti (18. dubna 1955) byla písemnost prodána, celých 50 let zůstala utajena veřejnosti a potuchy o ní neměli ani nejrenomovanější einsteinologové. Následující citace z Einsteinova dopisu musejí být pro exponenty Náboženské platformy ČSSD doslova zdrcující!

„Slovo bůh pro mne není nic víc než označení výtvoru lidské slabosti. Bible je sbírka legend, které jsou sice úctyhodné, ale přesto velice primitivní. Žádná její interpretace, byť by byla sebelepší, nemůže (podle mého názoru) tento fakt změnit..." Einstein, který odmítl stát se prezidentem státu Izrael, se vyjádřil i k víře židů (judaistů), považujících Židy za vyvolený národ: „Podle mě je židovské náboženství stejně jako všechna ostatní ztělesněním nejpošetilejších pověr. Avšak Židé, ke kterým se rád počítám a s jejichž mentalitou mám mnoho společného, nejsou o nic lepší než ostatní lidé." („Náboženství je pošetilá pověra", Lidové noviny, 14. května).

Pro sociální demokraty se Einstein tímto dopisem stává vlastně nejvýznamnějším ideologem 21. století! A i když náboženství svou evidentní historickou úlohu sehrála - sjednocovala např. primitivní národy pod společnou etikou, zákonodárstvím i existenciální psychoterapii - dnes již společnosti daleko více škodí než prospívají. Globálně myslící občan si prostě musí najít jinou a realističtější jednotící koncepci, ze které bude moci racionálně odvodit adekvátnější a realističtější etiku, legislativu i existenciální psychoterapii.


Že vědecký materialismus může být daleko zajímavější a atraktivnější než náboženské mýty starověkých intelektuálů, se autor pokusil naznačit např. ve sci-fi eseji - stručně pojednávajícím o fyzikálních aspektech bio- a sociogeneze - (a z marketingových důvodů), nazvaném Tajemství života, smysl života a kosmický „Bůh" (Sci-fi)

 

Další články, které autor doporučuje k přečtení:

Základy existence - 1.část: Hmota a prostor (Ivo Vašíček, blog iDNES)
Základy existence - 2.část: Čas a kauzalita (Ivo Vašíček, blog iDNES)
Základy existence - 3.část: Život a informace (Ivo Vašíček, blog iDNES)
Dobrodružství Všehomíra - 1. Neprobádaná hmota (Dušan Streit, blog iDNES)
Dobrodružství Všehomíra - 2. Všudypřítomné fraktály (Dušan Streit, blog iDNES)
Dobrodružství Všehomíra - 3. Tajemný čas (Dušan Streit, blog iDNES)
Dobrodružství Všehomíra - 4. Osudová expanze (Dušan Streit, blog iDNES)
Dobrodružství Všehomíra - 5. Subjektivní nepředvídatelnost (Dušan Streit, blog iDNES)
Cestování časem - scifi, nebo fyzikálně reálná možnost? (RNDr. Vojtěch Ullmann)
Antropický princip aneb kosmický Bůh (RNDr. Vojtěch Ullmann)
Pan Engels se opravuje (Jules Nemo)

Autor: František Stočes | středa 16.7.2008 16:44 | karma článku: 14.13 | přečteno: 3100x


Další články blogera

František Stočes

Nikulin, Skripal, Facebook a zločinní globalisté

Ve Spojených státech probíhá osudový střet zločinných a vlasteneckých globalistů. Dosavadní moc zločinných elit

21.4.2018 v 19:39 | Karma článku: 27.90 | Přečteno: 972 | Diskuse

František Stočes

Ideologický, světonázorový a demokratický atribut ČSSD

Existuje poučná anekdota: Starý Lord se ptá sluhy: „Jamesi, řekněte mi, je citron žlutý?“ „Ano, pane, citron je žlutý,“ zní odpověď. „Výborně! Jamesi, a má citron zobáček?“

14.2.2018 v 19:30 | Karma článku: 16.53 | Přečteno: 699 | Diskuse

František Stočes

J. Drahoš jako fíkový list Sodomy a Gomory

České úpadkové elity poté, co neprosadily na Hrad svého komplice – „sedláka, hajného a knížete“ K. Schwarzenberka – předhodily v dalším pokusu českým voličům jako vějičku ex-prezidenta České akademie věd J. Drahoše!

24.1.2018 v 20:08 | Karma článku: 34.88 | Přečteno: 1492 | Diskuse

František Stočes

„Slunce, seno a erotika“ po americku…

14. září 2017 – a zrovna v den 242 výročí založení USA – „zešílel“ americký ministr zemědělství Sonny Perdue!

18.12.2017 v 20:10 | Karma článku: 17.38 | Přečteno: 1036 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Marek Konečný

Lichva je poctivé řemeslo

"Firma nabízí půjčky lidem, kteří nejsou pro banky jako klienti zajímaví. Na tom není nic neetického. Dělat ze mě kvůli tomu lichváře je nesmysl. Je to byznys regulovaný Českou národní bankou ...

21.7.2018 v 18:45 | Karma článku: 15.60 | Přečteno: 369 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Jak na internetu rychle vyhledat fotky Donalda Trumpa

Chcete na internetu rychle nalézt mnoho fotografií Donalda Trumpa? Není nic jednoduššího. Stačí se zeptat Googlu. Položením dotazu různými způsoby můžete rychle nalézt fotky, které Vás nejvíce zajímají.

21.7.2018 v 11:57 | Karma článku: 10.61 | Přečteno: 303 | Diskuse

Petr Máj

Planeta „Schengen“

Pokud nebudeme následovat USA a Maďarsko a neodmítneme (na prosinec) plánovanou multikulturní novelu OSN o Základních lidských právech a svobodách, můžeme se rychle stát nechtěnými aktéry následující reality show:

21.7.2018 v 8:36 | Karma článku: 32.61 | Přečteno: 593 | Diskuse

Jan Ziegler

Izrael se právem prohlásil za Židovský stát, hysterie je pokrytecká

Potvrzuje se tím jenom skutečnost podloženou více než třítisíciletou historii. Zákon schválený Knesetem nadále zajišťuje lidská práva všem obyvatelům Izraele nejen Židům, takže žádná arabská tragédie se nekoná.

20.7.2018 v 17:54 | Karma článku: 34.04 | Přečteno: 1028 | Diskuse

Marek Konečný

Lichvář primátorem Prahy

Na první místo kandidátky pro komunální volby v Praze byl nasazen pan Stuchlík podnikající v rychlých a pěkně úročených půjčkách. Jednoduše řečeno lichvář, člověk, který umí vyždímat bližního svého. Teď bude mít šanci ždímat lépe.

20.7.2018 v 17:22 | Karma článku: 30.35 | Přečteno: 1079 | Diskuse
Počet článků 157 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2350
Publicista, externí komentátor někdejšího deníku Právo lidu. Člen ČSSD. Koordinátor družstevní skupiny při o.i. Alternativa zdola (http://alternativazdola.cz/liferay/). Předseda o.s. Autentičtí sociální demokraté, vydavatel a šéfredaktor on-line měsíčníku NETSOCAN. (www.netsocan.cz).
Najdete na iDNES.cz