Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč je radar šílenstvím?

13. 07. 2008 14:15:00
Naše země se stane strategickým terčem ruského odvetného případně preventivního úderu, jehož ničivost nelze předvídat. Jak mohou radar a devět polských antiraket ohrozit asi 600 ruských pozemních balistických střel?

Během studené války bránila jadernému konfliktu schopnost napadeného zasadit útočníkovi zničující odvetný úder (MAD - Mutually Assured Destruction), česky jaderný pat. Tomu odpovídala konstrukce raket - např. jaderné hlavice měly explodovat ve velkých výškách, aby se zajistila anihilace nepřátelských měst. USA nyní - a bez zájmu médií - mění tyto hlavice za mimořádně přesné, vysokoprůrazné a ekologicky méně škodlivé typy, vybuchující těsně nad zemí a schopné ničit raketová sila protivníka. Tyto rakety jistě nemá smysl odpalovat na prázdná raketová sila, ze kterých ruské rakety již odletěly na USA... Jde jednoznačně o zbraně prvního úderu (přičemž dostatečný počet oněch původních a odvetných hlavic v US arsenálu samozřejmě zůstává). Média ani politikové o tom vůbec neinformují!

Prestižní časopis Foreign Affairs si v roce 2006 nechal provést počítačovou simulaci překvapivého útoku na ruské raketové a letecké základny, provedeného jadernými ponorkami, raketami s plochou dráhou letu odpalovanými z bombardérů B-52 a neviditelnými bombardéry Stealth. Výsledek? Jaderný pat zaniká a Rusko může počítat jen s omezenou jadernou odvetou. Nepodnikne-li radikální opatření, jeho bezmocnost se prohloubí. Autoři pochopitelně neuvádějí nakolik je takovýto útok reálný a připomínají, že jeho skutečný průběh by mohl být i odlišný.

Katastrofu na území USA by ovšem způsobil únik třeba i jen pěti ruských raket s vícenásobnými hlavicemi. Proto vývoj a budování protiraketových systémů - jako zamýšlený česko-polský - má v tomto kontextu jediný smysl: zlikvidovat odvetu eventuálních zbytkových raket (v tomto případě z jihozápadu Ruska) a zajistit beztrestnost prvního jaderného úderu.

Instalace protiraketových systémů značně zkomplikuje a zdramatizuje situaci. USA, vědomé si své jaderné převahy, mohou volit mnohem agresívnější politiku. Rusko bude nuceno vyvíjet nové zbrojní systémy (mj. balistické rakety s proměnnou dráhou letu) a držet své strategické síly v nepřetržité 24 hodinové pohotovosti jako za studené války. V době krizí se možnost konfliktu zvýší, nelze vyloučit ani provokaci či neautorizované použití jaderných zbraní. ČR bude se svým brdským radarem do této hry zatažena jako terč případně jako agresor či válčící stát. Právo zvolit zbraň i čas k obraně však bude mít ohrožená strana, tedy Rusko.

ČESKÝ HOROR

Stačí si představit situaci v podobě výpadku ruského varovného družicového systému. Ruské vedení bude muset řešit, zda došlo k poruše nebo zda nastává první fáze napadení jeho raketových, ponorkových a leteckých základen; a nezareaguje-li během pár desítek minut, mohou mu zbýt jen holé ruce... Neprodlené a preventivní zničení cílů v ČR a Polsku se v této situaci jeví přijatelným zlem, které USA jistě pochopí...

Do vybudování protiraketového systému se zřejmě není čeho obávat. Avšak od jeho instalace vznikne pro Čechy tak strašidelná situace, že je na ni nutno reagovat i černým českým espritem. Škoda, že ruský Ivan nemá smysl pro humor! Generál Bužinskij mohl například našemu knížeti slíbit, že když už nutí Rusko vyrábět nové rakety - které čeští občané zaplatí v cenách za ropu a plyn - pak pro ruského medvěda nebude problém vyrobit dvě navíc a namířit je přednostně na jeho panství: „Od podpisu smlouvy, pane Schwarzenbergu, klesne cena vašich pozemků na nulovou hodnotu a stanou se neprodejné. Poněvadž koupit je či na nich pracovat může jen sebevrah." Možná by pak ještě před podpisem smlouvy došlo k výměně českého ministra zahraničí...

RUSKO JAKO BEZPEČNOSTNÍ HROZBA?

Rusko podlehlo iluzi, že zánikem sovětského bloku skončily i závody ve zbrojení a nechalo svůj arsenál zastarat a zchátrat. Evidentním příkladem je jeho ponorková flotila. Cvičení, konané v roce 2004 za přítomnosti Putina, skončilo naprostým krachem: rakety odpálené z jaderných ponorek buď vůbec nevzlétly nebo se vychýlily z kurzu. Podobné fiasko nastalo i při cvičeních v létě a na podzim 2005. Rusko tehdy mělo 560 balistických raket, z nichž 80 % překročilo nejzazší hranici své životnosti. (SSSR v roce 1991 disponoval celkem 1.300 mezikontinentálními raketami). Loni Rusko vydalo na zbrojení 35,4 miliard dolarů patnáctinu toho co USA - 547 miliard, Německo 36,9 miliard,; Čína 58,3 miliard (méně než druhá Velká Británie - 59,7 miliard). V roce 2007i se na zbrojení utratilo celkem 1,339 bilionu dolarů (21 bilionů korun).

EPILOG

Projekt protiraketové obrany v každém případě vyvolá nesmyslné kolo horečného zbrojení a spolyká astronomické částky peněz. Jde o hazardní - a skutečným zájmům lidstva odporující - projekt, srovnatelný s někdejším zařazením atomové bomby do výzbroje USA (i přes protesty tehdejších autorit jako např. A. Einsteina), jenž rozpoutal nesmyslné závody v jaderném zbrojení a přivedl lidstvo na pokraj nukleární zkázy.

 

ZDROJE (přes Google):

The Rise of U.S. Nuclear Primacy (Keir A. Lieber and Daryl G. Press)

V. Putin & the Geopolitics of the New Cold War Or, what happens when Cowboys don't shoot straight like they used to..., (F. William Engdahl)

Velká Konečná Ruská Hra (William Engdahl)

Připravují se USA na preventivní jaderný úder proti Rusku? (L. Rázl)

Stockholmský mezinárodní institut pro výzkum míru (SIPRI) 2008.

Autor: František Stočes | neděle 13.7.2008 14:15 | karma článku: 22.59 | přečteno: 3642x


Další články blogera

František Stočes

Nikulin, Skripal, Facebook a zločinní globalisté

Ve Spojených státech probíhá osudový střet zločinných a vlasteneckých globalistů. Dosavadní moc zločinných elit

21.4.2018 v 19:39 | Karma článku: 27.90 | Přečteno: 972 | Diskuse

František Stočes

Ideologický, světonázorový a demokratický atribut ČSSD

Existuje poučná anekdota: Starý Lord se ptá sluhy: „Jamesi, řekněte mi, je citron žlutý?“ „Ano, pane, citron je žlutý,“ zní odpověď. „Výborně! Jamesi, a má citron zobáček?“

14.2.2018 v 19:30 | Karma článku: 16.53 | Přečteno: 699 | Diskuse

František Stočes

J. Drahoš jako fíkový list Sodomy a Gomory

České úpadkové elity poté, co neprosadily na Hrad svého komplice – „sedláka, hajného a knížete“ K. Schwarzenberka – předhodily v dalším pokusu českým voličům jako vějičku ex-prezidenta České akademie věd J. Drahoše!

24.1.2018 v 20:08 | Karma článku: 34.88 | Přečteno: 1492 | Diskuse

František Stočes

„Slunce, seno a erotika“ po americku…

14. září 2017 – a zrovna v den 242 výročí založení USA – „zešílel“ americký ministr zemědělství Sonny Perdue!

18.12.2017 v 20:10 | Karma článku: 17.38 | Přečteno: 1036 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Marek Konečný

Lichva je poctivé řemeslo

"Firma nabízí půjčky lidem, kteří nejsou pro banky jako klienti zajímaví. Na tom není nic neetického. Dělat ze mě kvůli tomu lichváře je nesmysl. Je to byznys regulovaný Českou národní bankou ...

21.7.2018 v 18:45 | Karma článku: 15.60 | Přečteno: 369 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Jak na internetu rychle vyhledat fotky Donalda Trumpa

Chcete na internetu rychle nalézt mnoho fotografií Donalda Trumpa? Není nic jednoduššího. Stačí se zeptat Googlu. Položením dotazu různými způsoby můžete rychle nalézt fotky, které Vás nejvíce zajímají.

21.7.2018 v 11:57 | Karma článku: 10.61 | Přečteno: 303 | Diskuse

Petr Máj

Planeta „Schengen“

Pokud nebudeme následovat USA a Maďarsko a neodmítneme (na prosinec) plánovanou multikulturní novelu OSN o Základních lidských právech a svobodách, můžeme se rychle stát nechtěnými aktéry následující reality show:

21.7.2018 v 8:36 | Karma článku: 32.61 | Přečteno: 593 | Diskuse

Jan Ziegler

Izrael se právem prohlásil za Židovský stát, hysterie je pokrytecká

Potvrzuje se tím jenom skutečnost podloženou více než třítisíciletou historii. Zákon schválený Knesetem nadále zajišťuje lidská práva všem obyvatelům Izraele nejen Židům, takže žádná arabská tragédie se nekoná.

20.7.2018 v 17:54 | Karma článku: 34.04 | Přečteno: 1028 | Diskuse

Marek Konečný

Lichvář primátorem Prahy

Na první místo kandidátky pro komunální volby v Praze byl nasazen pan Stuchlík podnikající v rychlých a pěkně úročených půjčkách. Jednoduše řečeno lichvář, člověk, který umí vyždímat bližního svého. Teď bude mít šanci ždímat lépe.

20.7.2018 v 17:22 | Karma článku: 30.35 | Přečteno: 1079 | Diskuse
Počet článků 157 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2350
Publicista, externí komentátor někdejšího deníku Právo lidu. Člen ČSSD. Koordinátor družstevní skupiny při o.i. Alternativa zdola (http://alternativazdola.cz/liferay/). Předseda o.s. Autentičtí sociální demokraté, vydavatel a šéfredaktor on-line měsíčníku NETSOCAN. (www.netsocan.cz).
Najdete na iDNES.cz