Chová se ČNB vlastenecky, neutrálně nebo vlastizrádně?

16. 02. 2014 20:33:17
Česká národní banka – to zní téměř hrdě! Češi mají svou vlastní banku, která bude neustále vzkvétat a pomáhat k prosperitě českého národa! Takhle to asi vnímal novopečený ministr financí Babiš, když pochopil, že v ČR „vzkvétá“ zejména státní dluh a tak logicky prohlásil: "Když máte 1 700 miliard dluhů a na druhé straně se vám válí na účtu u ČNB bez úroku 350 miliard, musí se používat na snížení dluhu..." (1)

Vzhledem k tomu, že jen úroky tohoto dluhu v roce 2012 připravily české občany o 57,4 miliard (2) čili o sumu za níž by bylo možné postavit 4 supermoderní nemocnice nebo podstatně zvýšit dětské přídavky i důchody (3), tak čeští vlastenci musejí hořce zaplakat.

Podle vyjádření Tomáše Zimmermanna z tiskového odboru ČNB však naše chudá národní banka žádných použitelných 350 miliard pro pana Babiše nemá... ČNB sice disponuje více než jedním mizerným bilionem přebytečných korun v položce devízových rezerv, ale o těch se může ministrovi financí pouze snít: "Právo nakládat s nimi náleží pouze ČNB," prohlásil opět Tomáš Zimmermann. (1) A naloží národní banka Čechů s tímto přebytečným bilionem korun – který vydělala vpodstatě hrou na burzách – vlastenecky, neutrálně, nebo vlastizrádně? A když už to nebude pan Babiš, sdělí ČNB svým Čechům vlastníky kont, na která je poukázala? Ty peníze se přece nemohou ztratit....

Poněvadž jednou z úloh ČNB je udržování měnové stability a nízké inflace, ČNB ten bilionek nejspíše a marnotratně vyhodí tímto směrem. Proč marnotratně? Pamětníci si pamatují, že na počátku 90. let národ zdědil po bolševikovi např. drštkovou polévku za 2 koruny. Dnes stojí v masně 28 korun. To je měnová stabilita leda pro boháče z ciziny či tuzemska. Lze říci, že dlouhodobá péče ČNB o českou korunu dospěla tak daleko, že si za tu korunu dneska nic nekoupíte. O to více alespoň stoupla v ceně koruna stará, ta Václavská; a asi proto, že je na Hradě zamčena za sedmero dveřmi sedmi zámky a ČNB nebyl žádný z klíčů prozíravě přidělen. Ale na ni nejspíše také dojde. Až státní dluh stoupne dle řeckého vzoru, prezident republiky, předseda vlády, předseda Poslanecké sněmovny, předseda Senátu, arcibiskup pražský, probošt Metropolitní kapituly u sv. Víta a primátor hlavního města Prahy vezmou klíče, pokorně odemknou a MMF si ji ochotně vezme do své péče...

Pokud jde o hospodaření, tak vlastní zisk ČNB v roce 2012 činil 2,8 miliardy a vlastenecky byl použit na snížení kumulované ztráty, která poté činila pouhých 123,6 miliard Kč. Proč je ČNB od roku 2002 permanentně v kumulované ztrátě, pohybující se od počátečních necelých 50 miliard s vrcholem přes 200 miliard v roce 2007? (2) (4) (7) Proč není ČNB naopak v kumulovaném zisku? A proč by ČNB, která zisk vlastního hospodaření poskytuje na snížení kumulované ztráty, nemohla naopak přebytek devizových rezerv vlastenecky věnovat na snížení státního dluhu? Že by se náhle nedostávalo vlastenectví?

Vysoce pochybnou aktivitou ČNB se nakonec jeví její snaha o likvidaci českých družstevních záložen. Kromě likvidace největší kampeličky, Metropolitního spořitelního druužstva, Kalouskovým Finančním a analytickým útvarem (MSD nezkrachovalo!), jsou prostřednictvím ČNB vypouštěny výhrůžky typu, že kampeličky nebudou do Fondu pojištění vkladů platit 0,04% (z průměru objemu pojištěných pohledávek z vkladů) jako ostatní banky, ale dvojnásobek, čili 0,08%, a navíc má být jejich rozvoj zablokován stropem 5 milard korun pro výši bilanční sumy. Další brutální útok podnikl guvernér ČNB M. Singer výrokem, že pojištění vkladů by u kampeliček nemuselo být v budoucnosti stoprocentní, jako u velkých bank, ale s jistou spoluúčastí vkladatelů (5). To je naprosto neslýchaná výhrůžka vůči všem družstevníkům. Kdyby podobně prohlásil, že takovou povinnou spoluúčast budou mít i akcionáři bankovních a.s. v Česku, byl by to jeho konec. Politikové ČSSD a KSČM však zbaběle či zrádně mlčí a Úsvitu ještě nesvitlo...

Proč leží kampeličky českým bankofilům tolik v žaludku? Inu dávají především „špatný příklad“. Ačkoliv mají vůči bankám omezené operační možnosti, dokáží poskytovat (prý) „agresívní“ i více než tříprocentní úrok z vkladů!!! Předloni byl totiž průměrný úrok z vkladů u družstevních záložen 2,9 procenta zatímco u bank 1,1 procenta... Kampeličky to dokáží proto, že si ze zisku pořizují fond pro krytí rizikových vkladů úvěrů (6), zatímco banky si své zisky jednoduše stáhnou a většinou pošlou do zahraničí a střadatelům dají úrok, který ani nepokryje inflaci, nebo vůbec žádný a ještě si účtují nehorázné poplatky.

Kampeličky tak svým chováním učinili z ČNB (i z ministerstva financí) vlastizrádné instituce. Pokud by se totiž tyto subjekty ráčily chovat vlastenecky, pak by zavedly povinnost minimálně 3% úroku i pro ostatní banky! A poněvadž si Češi v bankách uložili téměř 1,7 bilionu korun (přičemž 99% z této sumy spravují banky zahraniční) (6) získali by čeští podnikatelé a spořivci ročně dalších 32 miliard korun, které dnes nenávratně mizí v zahraničí.

Zdroje:

(1) V ČNB se podle Babiše válí 350 miliard. Nesmysl, opáčila banka

(2) odbor 20 - Řízení státního dluhu a finančního majetku

(3) Česko zaplatí na úrocích ze splátek státního dluhu rekordní částku

(4) Kumulovaná ztráta ČNB - představuje hrozbu?

(5) Šéfová Fondu pojištění vkladů: Kampeličky? Snad se trh podaří stabilizovat a vyčistit

(6) Havloidi zaútočili na kampeličky!?

(7) Roční zpráva o výsledku hospodaření ČNB

Autor: František Stočes | neděle 16.2.2014 20:33 | karma článku: 18.69 | přečteno: 791x


Další články blogera

František Stočes

Západ jako zrůda evoluční anomálie /1/

Lze spolehlivě prokázat, že na počátku 20. století stál Západ na dějinném rozcestí, a vydal se evidentně špatnou cestou! Jeho vývojový defekt započal rozpoutáním bezprecedentního zločinu,

7.10.2018 v 20:47 | Karma článku: 24.86 | Přečteno: 1111 | Diskuse

František Stočes

Výzva k založení české družstevní strany!

16. května se v hlavním sále Valdštejnského paláce Senátu – a pod záštitou jeho předsedy Milana Štěcha – konala konference na téma "Role družstevního podnikání v budoucím vývoji ČR".

29.7.2018 v 17:57 | Karma článku: 7.77 | Přečteno: 205 | Diskuse

František Stočes

Nikulin, Skripal, Facebook a zločinní globalisté

Ve Spojených státech probíhá osudový střet zločinných a vlasteneckých globalistů. Dosavadní moc zločinných elit

21.4.2018 v 19:39 | Karma článku: 28.35 | Přečteno: 1086 | Diskuse

František Stočes

Ideologický, světonázorový a demokratický atribut ČSSD

Existuje poučná anekdota: Starý Lord se ptá sluhy: „Jamesi, řekněte mi, je citron žlutý?“ „Ano, pane, citron je žlutý,“ zní odpověď. „Výborně! Jamesi, a má citron zobáček?“

14.2.2018 v 19:30 | Karma článku: 17.25 | Přečteno: 736 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Trojprimátor - ideální řešení pro Prahu. Těžko vybrat mezi Pospíšilem, Čižinským a Hřibem

V panímámě Praze na rozdíl od akčního Brna vládne po volbách pohoda. Statistický úřad ještě ani nevyhlásil výsledky, a už se spontánně zformovala skutečně demokratická koalice, kde proto ódeeska ani babišovci nemají co pohledávat.

20.10.2018 v 10:01 | Karma článku: 14.46 | Přečteno: 325 | Diskuse

Ivan Přikryl

Altner, zase Altner.

V médiích se znovu skloňuje kauza Altner versus ČSSD. "Velkorysé" nabídky dědiců jsou spíš ultimátem ale bez reálné síly. ČSSD jak známo není v pohodě. Ale přijímat radikální závěry považuji za nesprávný postup.

20.10.2018 v 9:45 | Karma článku: 12.07 | Přečteno: 616 | Diskuse

Roman Roun

Vedení KSČM překročilo hranici morálního úpadku

Na páteční tiskové konferenci Komunistické strany Čech a Moravy zaznělo z úst předsedy strany Vojtěcha Filipa, že platforma odpůrců politiky vedení KSČM Restart, porušuje stanovy strany a zároveň stranu poškozuje.

20.10.2018 v 3:40 | Karma článku: 12.35 | Přečteno: 568 |

Petr Burian

Mám rád své předsudky

Úřadem vlády ČR byla vydána brožurka s názvem Úmluva Rady Evropy o potírání násilí vůči ženám a domácímu násilí - Fakta a mýty. Tedy takový ideologický manuál k Istanbulské úmluvě. Tónem spíše připomíná Poučení z krizového vývoje.

20.10.2018 v 1:23 | Karma článku: 26.01 | Přečteno: 394 | Diskuse

Renata Pospiechová

Charakteristika na dálku

Jako malý byl zřejmě hodný chlapec, poslouchal maminku, dobře se učil, rád si četl, moc kamarádů neměl. Byl ctižádostivý, zpočátku chtěl dělat radost hlavně mamince, později především sobě. Ze všech sil se snažil vyniknout.

19.10.2018 v 20:18 | Karma článku: 12.31 | Přečteno: 261 | Diskuse
Počet článků 159 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2335
Publicista, externí komentátor někdejšího deníku Právo lidu. Člen ČSSD. Koordinátor družstevní skupiny při o.i. Alternativa zdola (http://alternativazdola.cz/liferay/). Předseda o.s. Autentičtí sociální demokraté, vydavatel a šéfredaktor on-line měsíčníku NETSOCAN. (www.netsocan.cz).
Najdete na iDNES.cz