Havloidi zaútočili na kampeličky!?

18. 08. 2013 20:57:07
Vypukla v Česku válka bank? Takovéto otázky si kladou občané poté, co se v krátké době ocitly v potížích hned 3 družstevní záložny. Aby bylo jasné: ony nezkrachovaly! Vojenská družstevní záložna, čtvrtá největší kampelička Unibon a Úvěrní družstvo PDW Praha jen neobstály před bedlivým okem bankovního dohledu ČNB.

Sólokaprem se stává kauza největší družstevní záložny, Metropoliního spořitelního družstva, které s bilanční sumou 16 miliard Kč již konkurovalo bankám. Na MSD nic nenašla ani ČNB ani MMF, a tak na něj podal trestní oznámení Kalouskův Finanční analytický útvar... MSD byly následně zablokovány účty v hodnotě více než dvou miliard a družstvo nenůže vyplácet vklady.

"Rozhodnutím v tomto rozsahu je porušena zásada přiměřenosti zásahu. Nevidíme k němu žádný důvod a jde zcela nad rámec opatření, která vydala při kontrole Česká národní banka," říká předseda představenstva MSD Petr Jánský a dodává, "Vedení MSD považuje postup státní zástupkyně JUDr. Daniely Smetanové za nepřiměřený a likvidační."

Útoky proti dužstevním záložnám eskalují: Kakouskovo ministerstvo financí jim jednak hodlalo zdvojnásobit platbu do Fondu pojištění vkladů (na 0,08% - oproti bankám s 0.04%) a ještě zablokovat jejich rozvoj stropem 5 milard korun pro výši bilanční sumy... Pokud tedy probíhá válka bank proti kampličkám, pak existuje podezření, že je vedena prostřednictvím Havloidů ve státmí správě...

Definice Havloida a jeho praktik
Havloid je ideologický a bezpáteřní klon jednoho z největších Jidášů, kteří prezidentovali na Pražském hradě, V. Havla, kterého kompromitoval již jeho první počin: naprosto pokrytecká přísaha věrnosti Ústavě Československé socialistické republiky. Velice rychle dokázal, že mu nešlo ani o Čekoslovensko natož o socialismus.

Útok na kampeličky připomíná likvidaci slušovického velkodružstva (které mělo i vlastní banku), zahájenou Havlovým projevem 21. srpna 1990, kdy na Václavském náměstí zaskřehotal o krajně temných slušovických žilkách nenápadně prorůstajících naším potravinářstvím a zakončil otevřenou výhrůžkou: „Znovu a znovu se tím potvrzuje, že naše revoluce není dokončena. Naopak to hlavní se musí teprve stát.“

A „Sametová revoluce“, ztělesněná 500 kontrolory a tajnými agenty vtrhla do Slušovic; uvažovalo se dokonce o přepadu družstva speciální jednotkou z vrtulníků! Proti "úhlavnímu nepříteli Sametové revoluce", předsedovi družstva, Frabtišku Čubovi, byla rozpoutána doslova štvanice! Vedení bylo prověřováno, vyslýcháno, sledováno; sám Čuba byl 66x policejně vyslýchán a jeho výslech trval i 30 hodin nonstop! Zlínsko křižovali informátoři shánějící na Čubu jakoukoli kompromitující informaci. Agrokombinát byl paralyzován a systematicky rozbit. Ideologické důvody pro zničení velkodružstva byly pro V. Havla - který přísahal na socialismus - příznačné: dle studie profesora Tvrdoně bylo příčinou to, že že Slušovice vybudovaly skutečný socialismus...

V praxi V. Havla tedy vládní úředník či kontrolor nefungoval jako nezaujatý úředník, ale jako průmyslový špion a průmyslový sabotér; a podobné pojetí lze čekat i od Havloidůl.

Proč Havloidům vadí družstevní záložny?
Jednak proto, že prý vyplácejí "agresívní" úroky z vkladů... Loni byl totiž průměrný úrok z vkladů u záložen 2,9 procenta zatímco u bank 1,1 procenta... Proto jsou prý družstevní záložny mnohem rizikovější!

Kampeličky se tomuto osočování brání. např. MSD, "...funguje na principu nízkonákladovosti (bezhotovostní pobočky, jednoduché produkty, nízký počet zaměstnanců..) a navíc "...družstevní záložny poskytují úvěry s vyšší úrokovou sazbou než banky a tyto vyšší úroky jsou určeny právě pro krytí vyšších rizik. MSD z těchto výnosů vytvářelo rezervu určenou právě na krytí rizik spojených s úvěrovou činností." (P. Jánský).

Předseda představenstva spořitelního družstva Peněžní dům v Uherském Hradišti a člen prezidia Asociace družstevních záložen, Jaroslav Šulc, říká: „Každý rok musím před své členy na výroční schůzi vystoupit a obhájit nejen to, jak hospodaříme, ale i jak chceme záložnu rozvíjet dál. A třeba obhájit i návrh, že celý loňský zisk – a jde už vždy o miliony korun – si opět nerozdělíme, ale necháme ho celý v rezervách..."

V nynější ekonomické krizi se jako nejvitálnější subjekty finančního trhu projevují právě družstevní banky. Dokazuje to mj. zpráva, kterou vypracoval Výbor pro průmysl, výzkum a energetiku Evropského parlamentu, a ve které se poukazuje na to, že „...se v období krize družstva ukázala jako odolnější v porovnání s řadou konvenčních podniků, a konstatuje, že to dokládá značné množství důkazů, zejména co se týče družstevních bank...“ Podle Výboru „...tato větší odolnost z velké části vychází z družstevního modelu řízení, který je založen na společném vlastnictví a na demokratické kontrole ze strany členů družstev a rovněž z charakteristického způsobu akumulace kapitálu....“

Podobně úspěšně si vedou i kampeličky: „Objem vkladů spravovaných členy Asociace družstevních záložen (ADZ) vzrostl v loňském roce bezmála o polovinu na celkových 33,7 miliardy korun. Lidé tak svěřili loni záložnám dalších 11 miliard korun. Úročení vkladů nejen na běžných, ale i na termínovaných účtech v bankách je nyní prakticky na nule... V kombinaci s nejrůznějšími poplatky i vzhledem k rostoucí inflaci tak lidé na těchto bankovních produktech značně prodělávají... Rostoucí důvěru lidí v kampeličky dokumentuje i skutečnost, že se počet jejich klientů za minulý rok téměř zdvojnásobil na 70 tisíc. Celkový zisk kampeliček se loni proti roku 2011 více než zdvojnásobil na 328 miliónů korun...“

V ČR tak existuje dvojí pojetí banky. To tradiční a civilizované říká, že vkladem své peníze bance půjčujete čímž financujete její podnikání a seriózní banka ván za to vyplatí seriózní úrok, jehož výše nejen pokryje inflaci, ale přinese i serióní zisk.

Havloidní pojetí je následující: Chceš, občane, vložit do banky své penize? Tak zaplať! Chceš si své peníze vybrat? Zaplať! Ty chceš úrok z vkladu? Taková drzost, banka se přece o tvé peníze stará!

Matematika je neúprosná. Poněvadž loni byl průměrný úrok z vkladů u záložen 2,9 procenta a u bank 1,1 procenta, a poněvadž si Češi v bankách uložili už skoro 1,7 bilionu korun (přičemž 99% z této sumy spravují banky zahraniční), tak si může každý český střadatel spočítat, o jakou sumu ho Havloidi na neseriozních úrocích obrali a kolik desítek miliard, které jim patřily odplynuly za hranice....

Proč k tomu čeští politkovéi mlčí? Důvodů je více. Buď jsou sami Havloidi; nebo to jsou obyčejní ňoumové; a nebo - při vědomí, jak výstražně bylo naloženo s D. Rathem - nejsou, dle K. Kryla na kolenou, ale ryjí držkama v zemi.

ODKAZY:

České banky by zvládly i další krizi, ale pozor na kampeličky, vyplývá z testů ČNB

Vláda chce zpřísnit podmínky kampeličkám, neměly by spravovat více než 5 miliard

Kampelička Metropolitní spořitelní družstvo má zablokované účty. Pobočky jsou zavřené

Kampelička Metropolitní spořitelní družstvo má zablokované účty. Pobočky jsou zavřené

Kampelička se zablokovanými účty brání své miliardy. Stěžuje si u Lenky Bradáčové

Důvěra v záložny se postupně obnovila (Doplněno 19. 8. v 10:36)

Kampeličky táhnou, Češi si v nich uložili už 34 miliard

Na většině vkladů v bankách Češi loni prodělali. Letos to bude jen o trochu lepší

NÁVRH ZPRÁVY o přispění družstev k překonání krize

Autor: František Stočes | neděle 18.8.2013 20:57 | karma článku: 26.22 | přečteno: 2140x

Další články blogera

František Stočes

Dobydou čeští družstevníci stupně vítězů? /6/

Během 1. světové války se angličtí nepřátelé družstevnictví pokusili nejen o ekonomickou likvidaci britských družstev, ale dokonce i o fyzickou likvidaci družstevních elit!

1.9.2019 v 17:27 | Karma článku: 8.17 | Přečteno: 289 | Diskuse

František Stočes

Přehled politické podpory družstevnictví /5/

Osudovým problémem Západu je, že ekonomika, generující mj. demokracii, solidaritu a spravedlnost, zde tvoří pouhých 5%; zatímco jejích 95% plodí predátorství, individualismus a egoismus. Západ se tak vyvinul v anomální civilizaci

19.8.2019 v 0:48 | Karma článku: 5.40 | Přečteno: 195 | Diskuse

František Stočes

Příběh britské Družstevní strany /4/

Ve Velké Británii byla před více než 100 lety založena politická strana, do které může vstoupit každý britský občan, který je členem některého z (dnes téměř 7000) britských družstev. Jmenuje se the Co-operative Party (CP)

15.8.2019 v 23:31 | Karma článku: 3.90 | Přečteno: 118 | Diskuse

František Stočes

Utajovaná družstevní epopej /3/

Absurdní střet predátorské a byrokratické marxistické ekonomiky, popsaný v předchozím blogu /2/, zcela zdeformoval vývoj XX. století.

8.6.2019 v 15:24 | Karma článku: 9.53 | Přečteno: 415 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Libor Čermák

Za ofsajd se přece nevylučuje, pane Mináři!

Premiér A. Babiš je podle miliónkáře Mináře v ofsajdu a měl by jít podle něj mimo hřiště. Ale já říkám, pane Mináři, nevím, jak často sledujete kopanou, ale za ofsajd se přeci nevylučuje! A doufám, že to zůstane i v tomto případě.

19.11.2019 v 5:42 | Karma článku: 9.23 | Přečteno: 90 |

Martin Braun

Nehorázný titulek na idnes.cz

Doslova jako rána pěstí mezi oči na mně zapůsobil titulek článku, který idnes.cz vyvěsila na prvním místě mezi novinkami a předpokládám, že za pár minut to bude zprávou dne.

18.11.2019 v 22:21 | Karma článku: 28.02 | Přečteno: 1025 | Diskuse

Miroslav Václavek

Naše země vzkvétá, někde více někde méně

Ano, nic si nenalhávejme naše země vzkvétá. Srovnávat její stav se stavem před třiceti lety je v zásadě nemožné. Neboť tehdejší zuboženou, beznadějně chudou a zaostalou zemi, jejíž zřízením byla komunistická diktatura

18.11.2019 v 17:00 | Karma článku: 19.97 | Přečteno: 410 | Diskuse

Jan Provazník

Tomáš Halík má samozřejmě pravdu

Reakce na článek Jana Bartoně - Halík tvrdí: „Problém je ve voličích“, ve kterém se autor snaží prokázat Halíkův omyl.

18.11.2019 v 16:22 | Karma článku: 21.67 | Přečteno: 1240 | Diskuse

Miroslav Gruner

Smutná bilance 1989 -2019 a neradostné vyhlídky.

Vypadá to, že A. Babišovi přece jen jeho přešlapy projdou. A to je asi základní předpoklad, aby do politiky vstoupil P. Kellner, i když ten na to bude mít lidi. 30 let po listopadu máme překousnout lupičství privatizátorů a mlčet.

18.11.2019 v 14:00 | Karma článku: 15.35 | Přečteno: 518 | Diskuse
Počet článků 165 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2285

Publicista, externí komentátor někdejšího deníku Právo lidu. Člen ČSSD 1992-2018. Dřívější aktivity: Koordinátor družstevní skupiny při o.i. Alternativa zdola. Předseda o.s. Autentičtí sociální demokraté, vydavatel a šéfredaktor on-line měsíčníku NETSOCAN. (www.netsocan.cz).

Najdete na iDNES.cz