Středa 26. února 2020, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 26. února 2020 Dorota

Havloidi zaútočili na kampeličky!?

18. 08. 2013 20:57:07
Vypukla v Česku válka bank? Takovéto otázky si kladou občané poté, co se v krátké době ocitly v potížích hned 3 družstevní záložny. Aby bylo jasné: ony nezkrachovaly! Vojenská družstevní záložna, čtvrtá největší kampelička Unibon a Úvěrní družstvo PDW Praha jen neobstály před bedlivým okem bankovního dohledu ČNB.

Sólokaprem se stává kauza největší družstevní záložny, Metropoliního spořitelního družstva, které s bilanční sumou 16 miliard Kč již konkurovalo bankám. Na MSD nic nenašla ani ČNB ani MMF, a tak na něj podal trestní oznámení Kalouskův Finanční analytický útvar... MSD byly následně zablokovány účty v hodnotě více než dvou miliard a družstvo nenůže vyplácet vklady.

"Rozhodnutím v tomto rozsahu je porušena zásada přiměřenosti zásahu. Nevidíme k němu žádný důvod a jde zcela nad rámec opatření, která vydala při kontrole Česká národní banka," říká předseda představenstva MSD Petr Jánský a dodává, "Vedení MSD považuje postup státní zástupkyně JUDr. Daniely Smetanové za nepřiměřený a likvidační."

Útoky proti dužstevním záložnám eskalují: Kakouskovo ministerstvo financí jim jednak hodlalo zdvojnásobit platbu do Fondu pojištění vkladů (na 0,08% - oproti bankám s 0.04%) a ještě zablokovat jejich rozvoj stropem 5 milard korun pro výši bilanční sumy... Pokud tedy probíhá válka bank proti kampličkám, pak existuje podezření, že je vedena prostřednictvím Havloidů ve státmí správě...

Definice Havloida a jeho praktik
Havloid je ideologický a bezpáteřní klon jednoho z největších Jidášů, kteří prezidentovali na Pražském hradě, V. Havla, kterého kompromitoval již jeho první počin: naprosto pokrytecká přísaha věrnosti Ústavě Československé socialistické republiky. Velice rychle dokázal, že mu nešlo ani o Čekoslovensko natož o socialismus.

Útok na kampeličky připomíná likvidaci slušovického velkodružstva (které mělo i vlastní banku), zahájenou Havlovým projevem 21. srpna 1990, kdy na Václavském náměstí zaskřehotal o krajně temných slušovických žilkách nenápadně prorůstajících naším potravinářstvím a zakončil otevřenou výhrůžkou: „Znovu a znovu se tím potvrzuje, že naše revoluce není dokončena. Naopak to hlavní se musí teprve stát.“

A „Sametová revoluce“, ztělesněná 500 kontrolory a tajnými agenty vtrhla do Slušovic; uvažovalo se dokonce o přepadu družstva speciální jednotkou z vrtulníků! Proti "úhlavnímu nepříteli Sametové revoluce", předsedovi družstva, Frabtišku Čubovi, byla rozpoutána doslova štvanice! Vedení bylo prověřováno, vyslýcháno, sledováno; sám Čuba byl 66x policejně vyslýchán a jeho výslech trval i 30 hodin nonstop! Zlínsko křižovali informátoři shánějící na Čubu jakoukoli kompromitující informaci. Agrokombinát byl paralyzován a systematicky rozbit. Ideologické důvody pro zničení velkodružstva byly pro V. Havla - který přísahal na socialismus - příznačné: dle studie profesora Tvrdoně bylo příčinou to, že že Slušovice vybudovaly skutečný socialismus...

V praxi V. Havla tedy vládní úředník či kontrolor nefungoval jako nezaujatý úředník, ale jako průmyslový špion a průmyslový sabotér; a podobné pojetí lze čekat i od Havloidůl.

Proč Havloidům vadí družstevní záložny?
Jednak proto, že prý vyplácejí "agresívní" úroky z vkladů... Loni byl totiž průměrný úrok z vkladů u záložen 2,9 procenta zatímco u bank 1,1 procenta... Proto jsou prý družstevní záložny mnohem rizikovější!

Kampeličky se tomuto osočování brání. např. MSD, "...funguje na principu nízkonákladovosti (bezhotovostní pobočky, jednoduché produkty, nízký počet zaměstnanců..) a navíc "...družstevní záložny poskytují úvěry s vyšší úrokovou sazbou než banky a tyto vyšší úroky jsou určeny právě pro krytí vyšších rizik. MSD z těchto výnosů vytvářelo rezervu určenou právě na krytí rizik spojených s úvěrovou činností." (P. Jánský).

Předseda představenstva spořitelního družstva Peněžní dům v Uherském Hradišti a člen prezidia Asociace družstevních záložen, Jaroslav Šulc, říká: „Každý rok musím před své členy na výroční schůzi vystoupit a obhájit nejen to, jak hospodaříme, ale i jak chceme záložnu rozvíjet dál. A třeba obhájit i návrh, že celý loňský zisk – a jde už vždy o miliony korun – si opět nerozdělíme, ale necháme ho celý v rezervách..."

V nynější ekonomické krizi se jako nejvitálnější subjekty finančního trhu projevují právě družstevní banky. Dokazuje to mj. zpráva, kterou vypracoval Výbor pro průmysl, výzkum a energetiku Evropského parlamentu, a ve které se poukazuje na to, že „...se v období krize družstva ukázala jako odolnější v porovnání s řadou konvenčních podniků, a konstatuje, že to dokládá značné množství důkazů, zejména co se týče družstevních bank...“ Podle Výboru „...tato větší odolnost z velké části vychází z družstevního modelu řízení, který je založen na společném vlastnictví a na demokratické kontrole ze strany členů družstev a rovněž z charakteristického způsobu akumulace kapitálu....“

Podobně úspěšně si vedou i kampeličky: „Objem vkladů spravovaných členy Asociace družstevních záložen (ADZ) vzrostl v loňském roce bezmála o polovinu na celkových 33,7 miliardy korun. Lidé tak svěřili loni záložnám dalších 11 miliard korun. Úročení vkladů nejen na běžných, ale i na termínovaných účtech v bankách je nyní prakticky na nule... V kombinaci s nejrůznějšími poplatky i vzhledem k rostoucí inflaci tak lidé na těchto bankovních produktech značně prodělávají... Rostoucí důvěru lidí v kampeličky dokumentuje i skutečnost, že se počet jejich klientů za minulý rok téměř zdvojnásobil na 70 tisíc. Celkový zisk kampeliček se loni proti roku 2011 více než zdvojnásobil na 328 miliónů korun...“

V ČR tak existuje dvojí pojetí banky. To tradiční a civilizované říká, že vkladem své peníze bance půjčujete čímž financujete její podnikání a seriózní banka ván za to vyplatí seriózní úrok, jehož výše nejen pokryje inflaci, ale přinese i serióní zisk.

Havloidní pojetí je následující: Chceš, občane, vložit do banky své penize? Tak zaplať! Chceš si své peníze vybrat? Zaplať! Ty chceš úrok z vkladu? Taková drzost, banka se přece o tvé peníze stará!

Matematika je neúprosná. Poněvadž loni byl průměrný úrok z vkladů u záložen 2,9 procenta a u bank 1,1 procenta, a poněvadž si Češi v bankách uložili už skoro 1,7 bilionu korun (přičemž 99% z této sumy spravují banky zahraniční), tak si může každý český střadatel spočítat, o jakou sumu ho Havloidi na neseriozních úrocích obrali a kolik desítek miliard, které jim patřily odplynuly za hranice....

Proč k tomu čeští politkovéi mlčí? Důvodů je více. Buď jsou sami Havloidi; nebo to jsou obyčejní ňoumové; a nebo - při vědomí, jak výstražně bylo naloženo s D. Rathem - nejsou, dle K. Kryla na kolenou, ale ryjí držkama v zemi.

ODKAZY:

České banky by zvládly i další krizi, ale pozor na kampeličky, vyplývá z testů ČNB

Vláda chce zpřísnit podmínky kampeličkám, neměly by spravovat více než 5 miliard

Kampelička Metropolitní spořitelní družstvo má zablokované účty. Pobočky jsou zavřené

Kampelička Metropolitní spořitelní družstvo má zablokované účty. Pobočky jsou zavřené

Kampelička se zablokovanými účty brání své miliardy. Stěžuje si u Lenky Bradáčové

Důvěra v záložny se postupně obnovila (Doplněno 19. 8. v 10:36)

Kampeličky táhnou, Češi si v nich uložili už 34 miliard

Na většině vkladů v bankách Češi loni prodělali. Letos to bude jen o trochu lepší

NÁVRH ZPRÁVY o přispění družstev k překonání krize

Autor: František Stočes | neděle 18.8.2013 20:57 | karma článku: 26.22 | přečteno: 2142x

Další články blogera

František Stočes

27. výročí ostudného zániku Československa

Dnes ve 23 hodin, 59 minut a 59 vteřin uplyne přesně 27 let od zániku Masarykova Československa. Fakt, že toto smutné výročí není významně připomínáno, je opravdu velice zvláštní. Rozpad Československa totiž probíhal v době,

31.12.2019 v 18:52 | Karma článku: 29.12 | Přečteno: 1075 | Diskuse

František Stočes

Kulturní paradox a aspekty moderní ideologie /7/

Ideologie moderní politické strany by měla vnímat civilizační rizika kulturního paradoxu, kterým je obrovský protiklad mezi úspěchy vědy a techniky a primitivními, masově vlivnými náboženskými ideologiemi.

23.11.2019 v 17:28 | Karma článku: 8.23 | Přečteno: 307 | Diskuse

František Stočes

Dobydou čeští družstevníci stupně vítězů? /6/

Během 1. světové války se angličtí nepřátelé družstevnictví pokusili nejen o ekonomickou likvidaci britských družstev, ale dokonce i o fyzickou likvidaci družstevních elit!

1.9.2019 v 17:27 | Karma článku: 8.98 | Přečteno: 317 | Diskuse

František Stočes

Přehled politické podpory družstevnictví /5/

Osudovým problémem Západu je, že ekonomika, generující mj. demokracii, solidaritu a spravedlnost, zde tvoří pouhých 5%; zatímco jejích 95% plodí predátorství, individualismus a egoismus. Západ se tak vyvinul v anomální civilizaci

19.8.2019 v 0:48 | Karma článku: 5.98 | Přečteno: 222 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Zdeněk Bárta

Noční vlk Foldyna unikl z oranžového kriminálu

Nedalo mu to žádnou práci, dveře byly otevřené a jediný problém byl v tom, že ho z nich nikdo nevykopl. Musel odejít sám a bez trnové koruny vyhozeného mučedníka. Jeho první kroky na svobodě mířily ke kolegům - vlčím vlastencům...

26.2.2020 v 12:46 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Karel Vašíček

Na obzoru Covid-19

Zprávy ze světa jsou alarmující. Koronavir nazvaný Covid-19, který se rozšířil v Číně je blízko našich hranic. Itálie je v ohrožení a vzhledem k cestovnímu ruchu v Česku, zaměřeném do Itálie, je otázkou několika týdnů.

26.2.2020 v 12:36 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 2 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K odchodu Husního Mubaraka

Vzpomínám si na tu chvíli, jako by to bylo bylo dnes. Sobota 2. června 2012 dopoledne. Čekali jsme v hotelovém pokoji v egyptské Safaze na odjezd na letiště a v televizi sledovali vynesení rozsudku nad Mubarakem.

25.2.2020 v 19:49 | Karma článku: 17.26 | Přečteno: 392 | Diskuse

Jan Dvořák

Co zbylo z odkazu vítězství pracujících?

Pětadvacátého února má jmeniny Liliana. Na paní, slečny i holčičky tohoto hezkého květinového jména blízcí a přátelé jistě nezapomněli. Bývaly doby, kdy ono datum bylo připomínáno všem,horem dolem. Ne však ve spojitosti s Lianou.

25.2.2020 v 19:41 | Karma článku: 13.85 | Přečteno: 299 | Diskuse

Jan Ziegler

Komunisté pojmenovávali ulice po zločincích

Je to tak soudružko Konečná, nechápu, co komu vyčítáte, když sami jste jednali daleko hůř než současné pražské vedení. Boris Němcov není kontroverzní a nevadí, zato jména veřejných prostranství po masových vrazích jsou chucpe.

25.2.2020 v 18:44 | Karma článku: 31.74 | Přečteno: 952 | Diskuse
Počet článků 167 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2271

Publicista, externí komentátor někdejšího deníku Právo lidu. Člen ČSSD 1992-2018. Dřívější aktivity: Koordinátor družstevní skupiny při o.i. Alternativa zdola. Předseda o.s. Autentičtí sociální demokraté, vydavatel a šéfredaktor on-line měsíčníku NETSOCAN. (www.netsocan.cz).

Najdete na iDNES.cz