Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Je načase vzít si zpět své sny!

12. 01. 2008 14:03:00
Na nejpočetnější z demonstrací konaných 17. listopadu se manifestovalo za demokracii a proti US radaru. V mrazivém počasí pár tisícovek občanů vyslechlo i projevy řečníků, ve kterých zazněly pozoruhodné myšlenky. Výběr nejzajímavějších názorů je vám nyní nabídnut. Jejich autory jsou: studentka logiky na Filozofické fakultě UK, nejžalářovanější Husákův disident, starosta obce, absolvent oboru kybernetika na ČVUT, student filozofie na Filozofické fakultě UK a slovinský filosof, člen Slovinské Akademie věd a umění, jehož výrok je použit jako titulek. Nakonec se blogger, jako účastník ustanovující schůzky iniciativy Ne základnám, pokusí o glosu na téma českých elit.

 

"Nesouhlas většiny občanů s umístěním cizí vojenské základny na našem území je ignorován s poukazem na to, že lidé prostě nejsou schopni o takové otázce rozhodnout... Není pravda, že k bezpečnostním otázkám se referenda nevypisují. V Maďarsku a Slovinsku lidé rozhodovali o vstupu do NATO, v roce 2004 proběhlo na Tchajwanu referendum přímo o otázce protiraketové obrany." (Jana Glivická, studentka logiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze).

"Protiraketová obrana v České republice a Polsku je primárně určena k obraně území Spojených států. Je konstruována ke zničení mezikontinentálních balistických raket ve fázi letu mimo atmosféru. Nedokáže zasáhnout rakety středního doletu, které by mohly být vypouštěny z dnes uváděného Íránu, nebo ze Sýrie či dalších států, které Bílý dům v budoucnu za darebácké označí. Radarová a raketová základna ke ochraně České republiky a Evropy sloužit nemůže. Česká vláda tedy získává občany pro myšlenku radaru poukazem na bezpečnost této země podvodem. A podvádějící vládu musíme odmítnout. Stejně jako si Spojené státy zaslouží jinou vládu než Bushovu, i čeští občané mají nárok na demokratičtější politiku než je studenoválečnická propaganda Topolánka a Vondry. Je to jeden z důvodů, proč by tato vláda měla odejít." (Ing. Petr Uhl, bývalý disident, politik a publicista).

"Po 17. listopadu roku 89 se Václavák zaplnil lidmi, kteří bláhově doufali, že teď už je budou politici slyšet, že už nebudou o osudech lidí rozhodovat jenom stranické špičky. Bohužel. Historie se opakuje... Zase nám vládnou zkorumpovaní a pokřivení lidé. Zase platí, že každý má tolik práva, kolik si utrhl moci. A zase jsou ti nahoře rovnější než ti dole... Osobní prospěch - to je dnes hnací síla mnohých politiků... Radarové čtyřce Topolánek, Parkanová, Vondra, Schwarzenberg se to vymklo z rukou. Teď už jenom překvapeně zírají, jak Američan zve Rusa do našich brdských lesů... Brdští starostové se sjednotili v odporu proti radaru do Ligy starostů. Naším cílem je donutit vládu slyšet hlasy většiny... Ve čtvrtek místopředseda vlády Vondra prohlásil v USA, že „omezení financí na radar by mohlo mít dopad na vztahy obou zemí.“ Tak kdo tedy chce radar v Brdech? Američané nebo Vondra? To už se vláda opravdu zbláznila, že vyhrožuje americkému Kongresu?" (Jan Neoral, starosta obce Trokavec a člen Ligy starostů).

"Politika se opět uzavírá do sebe a sleduje vlastní zájmy odlišné od zájmů většiny... Důležitá rozhodnutí se opět stávají záležitostí v zákulisí působících skupin bez jakéhokoli veřejného mandátu. Politiku ovlivňují účelové obchody různých klik, které si poskytují vzájemné protislužby a současně se drží v šachu choulostivými informacemi... málokdo si ale uvědomuje, že cenzura existuje i dnes. Jako iniciativa Ne základnám jsme měli možnost se o tom přesvědčit na vlastní kůži. Od února české televize náš společný boj zcela ignorují a dávají prostor pouze zastáncům základny. Novináři mají strach mluvit o tom, co je nepohodlné pro jejich šéfy nebo majitele. Před pár dny to potvrdili i redaktoři České televize Michael Fiala a David Havlík, kteří si stěžují u Rady ČT na cenzuru ze strany šéfredaktora zpravodajství Michala Petrova. Nemusím snad připomínat, že Česká televize je veřejnoprávní, tedy naše televize. Platíme ji z našich našich koncesionářských poplatků. A místo toho, aby nás objektivně informovala o dění v zemi zkresluje realitu tak, jak se hodí aktuálním politickým špičkám." (Ing. Jan Tamáš, PhD je jeden ze zakladatelů a mluvčích iniciativy NE základnám. Vystudoval pražskou ČVUT, obor technická kybernetika).

"Byli to Zelení, kteří několikrát zabránili vzniku zákona o referendu k radaru. Ze svého programu obětovali pro zachování vládních křesel postupně téměř vše. Je to současné vedení SZ a jejich poslanci, kdo zrazují volební program, voliče i své členy. Jsou to Bursíkové, Liškové a Kateřiny Jacques, kteří pracují ze všech sil, aby se SZ do poslanecké sněmovny už nedostala... Nemíříme naší kritiku pouze na Zelené. Sledujeme a budeme sledovat hlasování každého jednotlivého poslance a poslankyně. Vystavíme potom všem stranám účet... Jako má roztáčení nového kola militarizace podobu mezinárodní, musí mít takovou podobu i odpor proti němu. To je důvod, proč jsme se rozhodli podpořit celoevropskou mobilizaci do italského města Vicenza. Tam čelí problému, kterému bychom mohli jednou čelit také – dosavadní základna USA se rozšiřuje o další tisíce vojáků." (Jan Májíček, student filozofie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, spoluzakladatel a mluvčí iniciativy NE základnám).

"Stará moudrost říká: když se vás zmocní sny někoho jiného, je s vámi konec. Není to náš případ ve Střední Evropě? Už po staletí? Byli jsme součástí rakouského snu, německého snu, sovětského snu – jeden horší než druhý... Bohužel, po pádu komunismus se děje znovu totéž. V návalu nadšení jsme si roku 1989 mysleli, že jsme konečně uskutečnili naše vlastní sny. Když jsme ale druhý den vystřízlivěli, zjistili jme, že je to opět sen někoho jiného. Hned na začátku nám prodali kapitalismus s jeho divokou privatizací jako by to bylo naplnění našich snů. Ve skutečnosti je to noční můra, ve které se naše svoboda posiluje mimo jiné seškrtáváním rozpočtu na vzdělání... Dostane se České republice opravdu ochrany USA? V zásadě ano. Jen to nebude ochrana našeho území, ale území USA, nebude nás chránit, ale jen vyhledávat hrozby, a jen zvýší nebezpečí pro Českou republiku... Rok 2008 by neměl být dalším rokem 1968. Máme dost toho být předmětem snů někoho jiného. Je načase vzít si svoje sny zpět!" (Slavoj Žížek, slovinský filozof, člen Slovinské Akademie věd a umění).

GLOSA
Někdo si asi řekne: 2-3 tisícovky demonstrantů? Nic moc! Především tu jde o vizitku Pražáků, kteří, dezorientováni médii, zůstali doma či v hostinci. V teple i s hřejivým přesvědčením, jak je radar ochrání před íránskými raketami. Demonstranti této pohádce nevěřili, a to ještě neznali zprávu amerických tajných služeb.

Proti odpůrcům radaru stojí obrovská přesila koordinovaných akcí establishmentu, vládních i dalších peněz a médií, která se z hlídacích psů demokracie nezřídka mění v mediální krysy.

Jedné z nejvážnějších manipulací proti iniciativě se dopustili TV tvůrci dvouhodinových otázek VM na téma základny (4. 3. 2007) v nichž byla upřena účast zástupci iniciativy! Úroveň mravů zastánců radaru, svérázně pojímajících dokonce i akademický slib, tu pak demonstrovala postarší absolventka UK výrokem, že se raději bude mýlit s Bushem, než mít pravdu s Putinem...

Aby se s Bushem rádi mýlili i ostatní občané se pokusilo zařídit další veřejnoprávní médium, Český rozhlas. Tentokráte již zcela obludnou a primitivní lží. O demonstraci 26. května přinesl Radižurnál v 16 hodin "informaci", že se na Václavském náměstí sešlo asi 500 účastníků, z toho polovina drogově závislých! Přitom jen 400-500 demonstrantů přijelo autobusy se svými starosty z podbrdských obcí a lze se dosti úspěšně sázet, že tito občané – na rozdíl od mediálních pracovníků – kokain v životě neviděli.

Jak vidno lžou politici, média i akademici. Svědčí to, bez ohledu na čestné výjimky, o těžkém úpadku charakteru českých elit, (přesněji řečeno elit v ČR). Jenomže společnost vedená takovými elitami se podobá automobilu, řítícímu se po dálnici dvousetkilometrovou rychlostí a za jehož volantem sedí opilý řidič. Míří do katastrofy!

 


Autor: František Stočes | sobota 12.1.2008 14:03 | karma článku: 22.16 | přečteno: 2037x


Další články blogera

František Stočes

Nikulin, Skripal, Facebook a zločinní globalisté

Ve Spojených státech probíhá osudový střet zločinných a vlasteneckých globalistů. Dosavadní moc zločinných elit

21.4.2018 v 19:39 | Karma článku: 27.90 | Přečteno: 972 | Diskuse

František Stočes

Ideologický, světonázorový a demokratický atribut ČSSD

Existuje poučná anekdota: Starý Lord se ptá sluhy: „Jamesi, řekněte mi, je citron žlutý?“ „Ano, pane, citron je žlutý,“ zní odpověď. „Výborně! Jamesi, a má citron zobáček?“

14.2.2018 v 19:30 | Karma článku: 16.53 | Přečteno: 699 | Diskuse

František Stočes

J. Drahoš jako fíkový list Sodomy a Gomory

České úpadkové elity poté, co neprosadily na Hrad svého komplice – „sedláka, hajného a knížete“ K. Schwarzenberka – předhodily v dalším pokusu českým voličům jako vějičku ex-prezidenta České akademie věd J. Drahoše!

24.1.2018 v 20:08 | Karma článku: 34.88 | Přečteno: 1492 | Diskuse

František Stočes

„Slunce, seno a erotika“ po americku…

14. září 2017 – a zrovna v den 242 výročí založení USA – „zešílel“ americký ministr zemědělství Sonny Perdue!

18.12.2017 v 20:10 | Karma článku: 17.38 | Přečteno: 1036 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Marek Konečný

Lichva je poctivé řemeslo

"Firma nabízí půjčky lidem, kteří nejsou pro banky jako klienti zajímaví. Na tom není nic neetického. Dělat ze mě kvůli tomu lichváře je nesmysl. Je to byznys regulovaný Českou národní bankou ...

21.7.2018 v 18:45 | Karma článku: 15.90 | Přečteno: 394 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Jak na internetu rychle vyhledat fotky Donalda Trumpa

Chcete na internetu rychle nalézt mnoho fotografií Donalda Trumpa? Není nic jednoduššího. Stačí se zeptat Googlu. Položením dotazu různými způsoby můžete rychle nalézt fotky, které Vás nejvíce zajímají.

21.7.2018 v 11:57 | Karma článku: 10.61 | Přečteno: 304 | Diskuse

Petr Máj

Planeta „Schengen“

Pokud nebudeme následovat USA a Maďarsko a neodmítneme (na prosinec) plánovanou multikulturní novelu OSN o Základních lidských právech a svobodách, můžeme se rychle stát nechtěnými aktéry následující reality show:

21.7.2018 v 8:36 | Karma článku: 32.68 | Přečteno: 600 | Diskuse

Jan Ziegler

Izrael se právem prohlásil za Židovský stát, hysterie je pokrytecká

Potvrzuje se tím jenom skutečnost podloženou více než třítisíciletou historii. Zákon schválený Knesetem nadále zajišťuje lidská práva všem obyvatelům Izraele nejen Židům, takže žádná arabská tragédie se nekoná.

20.7.2018 v 17:54 | Karma článku: 34.04 | Přečteno: 1029 | Diskuse

Marek Konečný

Lichvář primátorem Prahy

Na první místo kandidátky pro komunální volby v Praze byl nasazen pan Stuchlík podnikající v rychlých a pěkně úročených půjčkách. Jednoduše řečeno lichvář, člověk, který umí vyždímat bližního svého. Teď bude mít šanci ždímat lépe.

20.7.2018 v 17:22 | Karma článku: 30.35 | Přečteno: 1084 | Diskuse
Počet článků 157 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2350
Publicista, externí komentátor někdejšího deníku Právo lidu. Člen ČSSD. Koordinátor družstevní skupiny při o.i. Alternativa zdola (http://alternativazdola.cz/liferay/). Předseda o.s. Autentičtí sociální demokraté, vydavatel a šéfredaktor on-line měsíčníku NETSOCAN. (www.netsocan.cz).
Najdete na iDNES.cz