Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Je načase vzít si zpět své sny!

12. 01. 2008 14:03:00
Na nejpočetnější z demonstrací konaných 17. listopadu se manifestovalo za demokracii a proti US radaru. V mrazivém počasí pár tisícovek občanů vyslechlo i projevy řečníků, ve kterých zazněly pozoruhodné myšlenky. Výběr nejzajímavějších názorů je vám nyní nabídnut. Jejich autory jsou: studentka logiky na Filozofické fakultě UK, nejžalářovanější Husákův disident, starosta obce, absolvent oboru kybernetika na ČVUT, student filozofie na Filozofické fakultě UK a slovinský filosof, člen Slovinské Akademie věd a umění, jehož výrok je použit jako titulek. Nakonec se blogger, jako účastník ustanovující schůzky iniciativy Ne základnám, pokusí o glosu na téma českých elit.

 

"Nesouhlas většiny občanů s umístěním cizí vojenské základny na našem území je ignorován s poukazem na to, že lidé prostě nejsou schopni o takové otázce rozhodnout... Není pravda, že k bezpečnostním otázkám se referenda nevypisují. V Maďarsku a Slovinsku lidé rozhodovali o vstupu do NATO, v roce 2004 proběhlo na Tchajwanu referendum přímo o otázce protiraketové obrany." (Jana Glivická, studentka logiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze).

"Protiraketová obrana v České republice a Polsku je primárně určena k obraně území Spojených států. Je konstruována ke zničení mezikontinentálních balistických raket ve fázi letu mimo atmosféru. Nedokáže zasáhnout rakety středního doletu, které by mohly být vypouštěny z dnes uváděného Íránu, nebo ze Sýrie či dalších států, které Bílý dům v budoucnu za darebácké označí. Radarová a raketová základna ke ochraně České republiky a Evropy sloužit nemůže. Česká vláda tedy získává občany pro myšlenku radaru poukazem na bezpečnost této země podvodem. A podvádějící vládu musíme odmítnout. Stejně jako si Spojené státy zaslouží jinou vládu než Bushovu, i čeští občané mají nárok na demokratičtější politiku než je studenoválečnická propaganda Topolánka a Vondry. Je to jeden z důvodů, proč by tato vláda měla odejít." (Ing. Petr Uhl, bývalý disident, politik a publicista).

"Po 17. listopadu roku 89 se Václavák zaplnil lidmi, kteří bláhově doufali, že teď už je budou politici slyšet, že už nebudou o osudech lidí rozhodovat jenom stranické špičky. Bohužel. Historie se opakuje... Zase nám vládnou zkorumpovaní a pokřivení lidé. Zase platí, že každý má tolik práva, kolik si utrhl moci. A zase jsou ti nahoře rovnější než ti dole... Osobní prospěch - to je dnes hnací síla mnohých politiků... Radarové čtyřce Topolánek, Parkanová, Vondra, Schwarzenberg se to vymklo z rukou. Teď už jenom překvapeně zírají, jak Američan zve Rusa do našich brdských lesů... Brdští starostové se sjednotili v odporu proti radaru do Ligy starostů. Naším cílem je donutit vládu slyšet hlasy většiny... Ve čtvrtek místopředseda vlády Vondra prohlásil v USA, že „omezení financí na radar by mohlo mít dopad na vztahy obou zemí.“ Tak kdo tedy chce radar v Brdech? Američané nebo Vondra? To už se vláda opravdu zbláznila, že vyhrožuje americkému Kongresu?" (Jan Neoral, starosta obce Trokavec a člen Ligy starostů).

"Politika se opět uzavírá do sebe a sleduje vlastní zájmy odlišné od zájmů většiny... Důležitá rozhodnutí se opět stávají záležitostí v zákulisí působících skupin bez jakéhokoli veřejného mandátu. Politiku ovlivňují účelové obchody různých klik, které si poskytují vzájemné protislužby a současně se drží v šachu choulostivými informacemi... málokdo si ale uvědomuje, že cenzura existuje i dnes. Jako iniciativa Ne základnám jsme měli možnost se o tom přesvědčit na vlastní kůži. Od února české televize náš společný boj zcela ignorují a dávají prostor pouze zastáncům základny. Novináři mají strach mluvit o tom, co je nepohodlné pro jejich šéfy nebo majitele. Před pár dny to potvrdili i redaktoři České televize Michael Fiala a David Havlík, kteří si stěžují u Rady ČT na cenzuru ze strany šéfredaktora zpravodajství Michala Petrova. Nemusím snad připomínat, že Česká televize je veřejnoprávní, tedy naše televize. Platíme ji z našich našich koncesionářských poplatků. A místo toho, aby nás objektivně informovala o dění v zemi zkresluje realitu tak, jak se hodí aktuálním politickým špičkám." (Ing. Jan Tamáš, PhD je jeden ze zakladatelů a mluvčích iniciativy NE základnám. Vystudoval pražskou ČVUT, obor technická kybernetika).

"Byli to Zelení, kteří několikrát zabránili vzniku zákona o referendu k radaru. Ze svého programu obětovali pro zachování vládních křesel postupně téměř vše. Je to současné vedení SZ a jejich poslanci, kdo zrazují volební program, voliče i své členy. Jsou to Bursíkové, Liškové a Kateřiny Jacques, kteří pracují ze všech sil, aby se SZ do poslanecké sněmovny už nedostala... Nemíříme naší kritiku pouze na Zelené. Sledujeme a budeme sledovat hlasování každého jednotlivého poslance a poslankyně. Vystavíme potom všem stranám účet... Jako má roztáčení nového kola militarizace podobu mezinárodní, musí mít takovou podobu i odpor proti němu. To je důvod, proč jsme se rozhodli podpořit celoevropskou mobilizaci do italského města Vicenza. Tam čelí problému, kterému bychom mohli jednou čelit také – dosavadní základna USA se rozšiřuje o další tisíce vojáků." (Jan Májíček, student filozofie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, spoluzakladatel a mluvčí iniciativy NE základnám).

"Stará moudrost říká: když se vás zmocní sny někoho jiného, je s vámi konec. Není to náš případ ve Střední Evropě? Už po staletí? Byli jsme součástí rakouského snu, německého snu, sovětského snu – jeden horší než druhý... Bohužel, po pádu komunismus se děje znovu totéž. V návalu nadšení jsme si roku 1989 mysleli, že jsme konečně uskutečnili naše vlastní sny. Když jsme ale druhý den vystřízlivěli, zjistili jme, že je to opět sen někoho jiného. Hned na začátku nám prodali kapitalismus s jeho divokou privatizací jako by to bylo naplnění našich snů. Ve skutečnosti je to noční můra, ve které se naše svoboda posiluje mimo jiné seškrtáváním rozpočtu na vzdělání... Dostane se České republice opravdu ochrany USA? V zásadě ano. Jen to nebude ochrana našeho území, ale území USA, nebude nás chránit, ale jen vyhledávat hrozby, a jen zvýší nebezpečí pro Českou republiku... Rok 2008 by neměl být dalším rokem 1968. Máme dost toho být předmětem snů někoho jiného. Je načase vzít si svoje sny zpět!" (Slavoj Žížek, slovinský filozof, člen Slovinské Akademie věd a umění).

GLOSA
Někdo si asi řekne: 2-3 tisícovky demonstrantů? Nic moc! Především tu jde o vizitku Pražáků, kteří, dezorientováni médii, zůstali doma či v hostinci. V teple i s hřejivým přesvědčením, jak je radar ochrání před íránskými raketami. Demonstranti této pohádce nevěřili, a to ještě neznali zprávu amerických tajných služeb.

Proti odpůrcům radaru stojí obrovská přesila koordinovaných akcí establishmentu, vládních i dalších peněz a médií, která se z hlídacích psů demokracie nezřídka mění v mediální krysy.

Jedné z nejvážnějších manipulací proti iniciativě se dopustili TV tvůrci dvouhodinových otázek VM na téma základny (4. 3. 2007) v nichž byla upřena účast zástupci iniciativy! Úroveň mravů zastánců radaru, svérázně pojímajících dokonce i akademický slib, tu pak demonstrovala postarší absolventka UK výrokem, že se raději bude mýlit s Bushem, než mít pravdu s Putinem...

Aby se s Bushem rádi mýlili i ostatní občané se pokusilo zařídit další veřejnoprávní médium, Český rozhlas. Tentokráte již zcela obludnou a primitivní lží. O demonstraci 26. května přinesl Radižurnál v 16 hodin "informaci", že se na Václavském náměstí sešlo asi 500 účastníků, z toho polovina drogově závislých! Přitom jen 400-500 demonstrantů přijelo autobusy se svými starosty z podbrdských obcí a lze se dosti úspěšně sázet, že tito občané – na rozdíl od mediálních pracovníků – kokain v životě neviděli.

Jak vidno lžou politici, média i akademici. Svědčí to, bez ohledu na čestné výjimky, o těžkém úpadku charakteru českých elit, (přesněji řečeno elit v ČR). Jenomže společnost vedená takovými elitami se podobá automobilu, řítícímu se po dálnici dvousetkilometrovou rychlostí a za jehož volantem sedí opilý řidič. Míří do katastrofy!

 


Autor: František Stočes | sobota 12.1.2008 14:03 | karma článku: 22.16 | přečteno: 2037x

Další články blogera

František Stočes

„Slunce, seno a erotika“ po americku…

14. září 2017 – a zrovna v den 242 výročí založení USA – „zešílel“ americký ministr zemědělství Sonny Perdue!

18.12.2017 v 20:10 | Karma článku: 16.65 | Přečteno: 888 | Diskuse

František Stočes

Dějiny ztrestaly ČSSD i KSČM za zradu!

Parlamentní volby skončily pro nejstarší, nejbohatší (a současně i rekordně zadluženou) českou politickou stranu nejtěžším fiaskem v polistopadové historii i dalším stomilionovým dluhem.

5.11.2017 v 19:16 | Karma článku: 19.10 | Přečteno: 913 | Diskuse

František Stočes

Babiš versus český deep state

České volby se zřejmě stanou obdobou voleb v USA, kdy Donald Trump za naprosté nepřízně nepoctivých US médií i ratingových agentur dobyl Bílý dům. Pro panující US elity to byl naprostý šok!

14.10.2017 v 19:47 | Karma článku: 29.25 | Přečteno: 1207 | Diskuse

František Stočes

Spáchal premiér Sobotka trestný čin?

Kampaň právníků, politiků a médií neurvale nutících českého prezidenta Zemana, aby bezodkladně přijal Sobotkův paskvil – a fakticky porušil svůj prezidentský slib – názorně ukazuje úpadek jejich mravů i vkusu.

10.5.2017 v 18:49 | Karma článku: 39.90 | Přečteno: 2046 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

David Wiltsch

Dejme republice ke stým narozeninám slušného a důstojného prezidenta.

Náš stát letos oslaví sté narozeniny. Bylo by pěkné, kdyby v čele země stanul opět slušný a kultivovaný člověk. Co třebas profesor. Před sto lety tento úřad již jeden taktéž zastával.

16.1.2018 v 19:39 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 1 | Diskuse

Jaromír Fajkus

Tři časté omyly související s volbou prezidenta

V následující stati se pokusím vyvrátit tři kompetence, které se prezidentovi České republiky mylně přisuzují a které do debat o kandidátech vnášejí zbytečné emoce.

16.1.2018 v 18:41 | Karma článku: 17.79 | Přečteno: 325 | Diskuse

Jan Berwid-Buquoy

Nechutné invektivy proti Jiřímu Drahošovi

Existují lidé, kteří tráví celý svůj život tím, že hledají v jednání jiných lidí neustále důvody k vlastní zuřivosti. Pomluva má mnoho tváří, ale vždy se vztahuje na úspěšné jedince.

16.1.2018 v 18:30 | Karma článku: 17.92 | Přečteno: 503 | Diskuse

Lukáš Zima

Volba prezidenta ve 2. kole

Všichni jsme Češi. A všem nám záleží na budoucnosti naší, našich dětí a České republiky jako takové. Emoce stranou. Čeká nás druhé kolo a je to naše volba. Volba nás Čechů.

16.1.2018 v 17:57 | Karma článku: 10.69 | Přečteno: 352 | Diskuse

Jiřina Holotová

Ohrazuji se proti tvrzení, že je členství Jiřího Drahoše v Římském klubu konspirací!

"Finále voleb doprovodí válka lží". Na tenhle článek jsem narazila dnes v Plzeňském deníku, objevil se na sedmé straně všech regionálních tištěných novin. Deník a deník.cz slibuje, že bude na lživé zprávy upozorňovat dále.

16.1.2018 v 17:21 | Karma článku: 33.77 | Přečteno: 1437 | Diskuse
Počet článků 154 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2365
Publicista, externí komentátor někdejšího deníku Právo lidu. Člen ČSSD. Koordinátor družstevní skupiny při o.i. Alternativa zdola (http://alternativazdola.cz/liferay/). Předseda o.s. Autentičtí sociální demokraté, vydavatel a šéfredaktor on-line měsíčníku NETSOCAN. (www.netsocan.cz).
Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.