Doktor Galén i Albert Schweitzer by zaplakali

10. 12. 2010 20:47:37
Litujeme, odcházíme, kurýrujte se sami! – sděluje českým pacientům asi 7 000 z 16 000 nemocničních lékařů, uvažujících o exodu na Západ a žádajících zvýšení základních platů podle kvalifikace na 1,5 až trojnásobek průměrného příjmu v zemi, tedy až na 71 000 korun.

Zatímco finanční požadavky těchto lékařů jsou naprosto rozumné, zcela nerozumné – vzhledem k českým pacientům i daňovým poplatníkům (za jejichž peníze vystudovali) – je jejich řešení. Odmítají si totiž položit a řešit jednoduchou otázku: Čím to, že k exodu z ČR jsme nuceni my, a nikoli zaměstnanci zdravotních pojišťoven či např. lékárníci, soukromí lékaři, farmaceuti, apod.?

České zdravotnictví je od roku 1989 živnou půdou pro nejrůznější a stále náročnější typy parazitů, pro něž je více než 200 miliard korun, které jím ročně protečou, neobyčejně výživnou krmí. Vždyť jen po roce 1989 vzniklo celkem téměř 30 zdravotních pojišťoven a až na 8 všechny zkrachovaly. Ty krachy byly především tunelováním miliard ze zdravotního pojištění. I ty dnešní jen na svůj provoz spolykají asi 10 miliard korun ročně. Poněvadž bojují o pojištěnce, musejí mít navíc marketing, atd. Jako by nestačila jediná pojišťovna státní s nabídkou různých programů.

Když se na přelomu 2005/2006 pokusili Paroubek s Rathem jen o kosmetickou změnu ve VZP, prohráli si tím volby 2006: okamžitě vypukly stávky soukromých lékařů, lékárníků atd. a propukal chaos, podněcovaný navíc „českými“ médii. Viz články Bitva o zdravotnictví demaskovala primitivismus českých médií ZDE a Vřava v českém zdravotnictví. ZDE

Podobně začaly parazitovat privátní lékárny. Jejich zisky byly tak lukrativní, že již nevěděly kam je investovat; tak si jedna z lékáren pořídila autobusovou dopravu... Opravdu si oni čeští lékaři, platící rovněž zdravotní pojištění, přejí, aby jejich peníze takto mizely ze systému? Nynější počet lékáren, které vesele profitují i na doplatcích pacientů a lupičských poplatcích za položku na receptu je zcela absurdní. Absurdní současně bude patrně i výše jejich marže; a o farmaceutické lobby raději ani nemluvit! Viz např. Co má společného pět nejvýnosnějších léků? Nikoho nevyléčí. ZDE

O kolik peněz připraví pojištěnce nynější korupce, související s hospodářskou správou, nákupem různých zařízení či outsourcingy ve zdravotnických zařízeních lze rovněž spekulovat a budou to opět miliardy. Viz jen „elektronické zdravotní knížky“: Za nefunkční zdravotní knížky brali 546 tisíc měsíčně z peněz pacientů. ZDE

Poněvadž ekonomická krize zasahuje i zdravotnictví, tak dokonce i fakultní nemocnice radikálně omezují depozita drahých a život zachraňujících léků. Řeči o tom, že poplatky za léky a návštěvu lékaře zajistí dostatek drahých a životy zachraňujících léků byly jen nestoudné lži politiků. Vedle Ratha usilovali o reformu zdravotnictví i socdem ministři David, Kubínyi a Emmerová. Jen se o to pokusili, okamžitě přišli o křeslo; tak byli jejich premiérové - od Zemana po Groisse - vyděšeni. Když jsem I. Davidovi zmínil, zda třeba nezvýšit pojistné, vždy to rezolutně odmítal s argumentem, že peněz je v systém dost!

Nyní, místo aby se celý systém umravnil a racionalizoval, se zřejmě připravuje další nehumánní manévr, komerční pojištění. Výsledkem bude, že občané, kteří nebudou mít na komerční pojištění si za své pojistné budou moci dovolit nanejvýš základní ošetření. A tomu, kdo skončí v nemocnici a nebude komerčně připojištěn, pak přijde domů mnohamilionový účet; bude finančně zruinován a do smrti zadlužen, jak se často děje v USA. Původní a solidně fungující solidární systém, zajišťující potřebnou zdravotní péči všem vrstvám, bude rozbit.

Ale kdo jiný, než lékaři, by měl tyto problémy řešit či bojovat za jejich řešení? V každém případě skutečnost, že ze státu odcházejí nemocniční lékaři, vypovídá především o tristních až nesnesitelných poměrech v takovém státě i o hlubokém úpadku jeho elit.

Nikdo pochopitelně po českých lékařích nežádá, aby se chovali dle Alberta Schweitzera, který zdarma léčil v Africe černochy a koncertováním si vydělával na léky pro své pacienty. Nicméně lékaři jsou nejvýznamnějším článkem rozkrádaného zdravotnictví a vezme-li se v úvahu jejich akademický slib i Hippokratova přísaha, tak – kdo jiný než oni? – by měl bojovat o to, aby tento systém byl funkční a dostupný pro všechny občany této země?

Autor: František Stočes | pátek 10.12.2010 20:47 | karma článku: 21.54 | přečteno: 3070x

Další články blogera

František Stočes

Západ jako zrůda evoluční anomálie /1/

Lze spolehlivě prokázat, že na počátku 20. století stál Západ na dějinném rozcestí, a vydal se evidentně špatnou cestou! Jeho vývojový defekt započal rozpoutáním bezprecedentního zločinu,

7.10.2018 v 20:47 | Karma článku: 25.81 | Přečteno: 1198 | Diskuse

František Stočes

Výzva k založení české družstevní strany!

16. května se v hlavním sále Valdštejnského paláce Senátu – a pod záštitou jeho předsedy Milana Štěcha – konala konference na téma "Role družstevního podnikání v budoucím vývoji ČR".

29.7.2018 v 17:57 | Karma článku: 8.19 | Přečteno: 208 | Diskuse

František Stočes

Nikulin, Skripal, Facebook a zločinní globalisté

Ve Spojených státech probíhá osudový střet zločinných a vlasteneckých globalistů. Dosavadní moc zločinných elit

21.4.2018 v 19:39 | Karma článku: 28.35 | Přečteno: 1090 | Diskuse

František Stočes

Ideologický, světonázorový a demokratický atribut ČSSD

Existuje poučná anekdota: Starý Lord se ptá sluhy: „Jamesi, řekněte mi, je citron žlutý?“ „Ano, pane, citron je žlutý,“ zní odpověď. „Výborně! Jamesi, a má citron zobáček?“

14.2.2018 v 19:30 | Karma článku: 17.25 | Přečteno: 741 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Lukáš Pachta

Babiš hystericky kope kolem sebe - další obětí je pakt OSN o migraci

Premiér Babiš se snaží o nemožné. Ustát důvodné podezření z únosu, podvodu a lží. V normální zemi by takový premiér už musel 10x odstoupit.

14.11.2018 v 9:23 | Karma článku: 6.50 | Přečteno: 126 | Diskuse

Jan Dvořák

Dočkáme se více takových reportáží, jako té o Babišovi mladším?

Kolosální úspěch investigativního kousku „Hezky to po nás opakuj, juniore“ dvojice napovídačů Slonková/Kubík podnítila jejich zaměstnavatele k rozšíření výzvědného týmu, aby podobných počinů čeřících fádní atmosféru mohlo být víc.

14.11.2018 v 9:16 | Karma článku: 19.10 | Přečteno: 197 | Diskuse

Petr Máj

Nejen pro pana Stejskala

Pan Lubomír Stejskal ověnčil podobným názvem reakci na můj příspěvek do diskuse pod článkem jeho. Chtěl bych panu Stejskalovi poděkovat, protože jsem se k jeho článku dostal natolik pozdě, že již byl asi všemi jeho čtenáři přečten

14.11.2018 v 8:59 | Karma článku: 7.36 | Přečteno: 188 | Diskuse

Jan Bartoň

Tajná nahrávka Babiše mladšího - podle Anety Snopové to „jinak nešlo“

Je-li možné podle policie ČR tajně nahrávat ministra české vlády a toto nahrávání není trestným činem, je naprosto normální nahrát tajně jeho syna. A nejvyšší státní zástupce to opět „prověří“.

14.11.2018 v 8:00 | Karma článku: 27.95 | Přečteno: 857 | Diskuse

Libor Čermák

Budou současní umělci stejně odvážní jako tvůrci "Takové normální rodinky"?

Na internetu jsem narazil na článek, který se zabýval tím, proč už nepokračovalo natáčení nových dílů seriálu "Taková normální rodinky". Kvůli požadavkům ČST seriál zpolitizovat. A tím by se ale měli inspirovat i současní umělci!

14.11.2018 v 6:38 | Karma článku: 22.43 | Přečteno: 534 |
Počet článků 159 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2336
Publicista, externí komentátor někdejšího deníku Právo lidu. Člen ČSSD. Koordinátor družstevní skupiny při o.i. Alternativa zdola (http://alternativazdola.cz/liferay/). Předseda o.s. Autentičtí sociální demokraté, vydavatel a šéfredaktor on-line měsíčníku NETSOCAN. (www.netsocan.cz).

Najdete na iDNES.cz