Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Český národ na pranýři!

29. 11. 2009 19:33:33
Mladá fronta si povšimla, že při 20. výročí Vítězného listopadu se drtivá většina Čechů chovala indiferentně - žádné vlajky, žádné nadšení, žádné volání - Sláva! Hurá! Fakt, že jsou statisíce lidí bez práce, další statisíce se bojí nezaměstnanosti, že většina lidí žije z ruky do úst a nevidí perspektivu, vnímá patrně jako malichernost. A poněvadž jí Čechové připadají asi podobně neteční jako kdysi Josefu Švejkovi při vyhlášení ck. mobilizace, požádala o vysvětlení psychologa Slavomila Hubálka.
Pocta Karlu Krylovi,  
17. 11. 2009.  
Václavák u sochy sv. Václava.
Foto autor.
Pocta Karlu Krylovi, 17. 11. 2009. Václavák u sochy sv. Václava. Foto autor.

Pan psycholog se o práci bát nemusí. Doba, kde panuje nespravedlnost a bezpráví, která je nejistá a plodí úzkost, vytváří psychologům pacienty jak na běžícím pásu. A tak zřejmě z přepracovanosti, v rozhovoru pod titulkem Nedivte se, třetina lidí jsou pitomci (21. listopadu), se dobrovolně prohlásil za příslušníka idiotského, malověrného, skeptického a buranského národa:

„Polovina lidí má přitom IQ pod 100. Hodně z nich je hloupých. To ovšem neplatí jen pro Česko, to platí obecně. Pak existují znaky platné pro určité národní společenství... Psychologové se léta dohadovali, zda existuje něco jako psychologie národů. Já jsem tvrzení, že existuje psychologie Čecha, psychologie Němce či Rusa, dlouho odmítal, dnes se také domnívám, že existuje. Stejně jako jisté vzorce chování u toho kterého národa," zdůvodňuje pan Hubálek, a pokud jde konkrétně o vlastnosti české, dodává: „Je to malověrnost, skepse, zvláštní směsice převažujícího buranství a současně výjimečného štěstí na několik výjimečných osobností. Za ty považuji Karla Havlíčka Borovského, T. G. Masaryka a Karla Čapka. Všichni tři varovali před levicí, marxismem a komunismem, a přesto jsme první země, kde zvítězila komunistická strana v demokratických volbách. A to v roce 1946. Národ se prostě zachoval nepoučitelně. To o nás hodně vypovídá."

Panu psychologovi se zjevně eklují husité; a zatímco jeho vyjímečný TGM považoval za vynikajícího Čecha Mistra Jana Husa, pana Hubálka tento mučedník pravdy jaksi neoslovuje a nic mu tudíž neříká ani jméno husitského krále Jiřího z Poděbrad. Tak mu uniká i nejslavnější česká epocha, kdy Češi ve svém boji za pravdu a proti dekadentní katolické církvi spravedlivě stáli proti celé Evropě, a současně postrádá vědomí faktu, že logickým důsledkem vítězství tehdejší - do stále hlubšího morálního bahna upadající - šlechty a církve nakonec byla strašlivá třicetiletá válka, která zdecimovala střední Evropu nevídaným způsobem.

Jestliže pan psycholog nedokáže pochopit, jak mohl český národ - po kapitalistické 1. světové válce, po kapitalistické ekonomické krizi v 30. letech, po zradě kapitalistických velmocí v Mnichově 1938 a po další strašlivé válce - dát v roce 1946 tolik hlasů KSČ a novému sociálnímu experimentu, pak jen dokazuje, že jeho IQ parciálně padá hluboko pod 100...

A ony statisíce na Václavském náměstí v listopadu 1989 a miliony při generální stávce také asi nebyli Češi!

Pan Hubálek nechápe ani skutečnost, že kdyby někdo na balkonu Mellantrichu či tribuně na Letenské pláni prohlásil - Pryč se socialismem! - byl by vypískán. Nakonec i V. Havel zbaběle a farizejsky přísahal věrnost socialistické ČSSR... Pro většinu demonstrantů byl totiž Listopad pokusem o další Pražské jaro a socialismus s lidskou tváří, kterým již nehrozil nový 21. srpen. A celý Západ na tento experiment hleděl s nadějí. Že se tyto šance nakonec zhatily a že se rozpadlo i Československo je těžkou prohrou tohoto národa, takže ono opravdu dnes není co slavit.

Nejsme národem pochybujících „Nevěřících Tomášů", jak si myslí pan Hubálek. Češi se nebojí experimentů; a že jsou po všech zkušenostech zdravě opatrní, svědčí spíše o moudrosti národa.

Největším nebezpečím pro nás jsou hlavně „poturčenci horší Turků", viz slavné rčení "Kdyby Rakouska nebylo, musili bychom je utvořiti," (Palacký ovšem svůj výrok „odvolal" již v roce 1872). Aktuálnějšími jsou ale spíše poturčenci v Rudých gardách po 2. světové válce a v ÚV KSČ typu Slánského. Nu a po Listopadu hlavně ti, kteří za nevídaného rozkrádání národního majetku, za katastrofálního propadu HDP a průmyslové výroby a tváří v tvář sjednocenému Německu, označovali invalidu Masarykova Československa za ekonomického tygra Evropy... Např. reálná hodnota důchodu dosáhla teprve v roce 2005 té z roku 1989 (!!!). Proč by tudíž penzisté, kteří tu katastrojku nedobrovolně sponzorovali, měli s panem Hubálkem volat - Hurá!?

Ano, na české poturčence horší Turka pohlížejme - spolu s Turky - se zdravou skepsí: na poturčence, kteří jsou češtější než Čechové, kapitalističtější než kapitalisté, evropštější než Evropané, natoidnější než NATO, a listopadovější než účastníci listopadové generální stávky, která definitivně rozhodla Sametovou revoluci.
Autor: František Stočes | neděle 29.11.2009 19:33 | karma článku: 20.00 | přečteno: 2420x

Další články blogera

František Stočes

„Slunce, seno a erotika“ po americku…

14. září 2017 – a zrovna v den 242 výročí založení USA – „zešílel“ americký ministr zemědělství Sonny Perdue!

18.12.2017 v 20:10 | Karma článku: 16.65 | Přečteno: 888 | Diskuse

František Stočes

Dějiny ztrestaly ČSSD i KSČM za zradu!

Parlamentní volby skončily pro nejstarší, nejbohatší (a současně i rekordně zadluženou) českou politickou stranu nejtěžším fiaskem v polistopadové historii i dalším stomilionovým dluhem.

5.11.2017 v 19:16 | Karma článku: 19.10 | Přečteno: 913 | Diskuse

František Stočes

Babiš versus český deep state

České volby se zřejmě stanou obdobou voleb v USA, kdy Donald Trump za naprosté nepřízně nepoctivých US médií i ratingových agentur dobyl Bílý dům. Pro panující US elity to byl naprostý šok!

14.10.2017 v 19:47 | Karma článku: 29.25 | Přečteno: 1207 | Diskuse

František Stočes

Spáchal premiér Sobotka trestný čin?

Kampaň právníků, politiků a médií neurvale nutících českého prezidenta Zemana, aby bezodkladně přijal Sobotkův paskvil – a fakticky porušil svůj prezidentský slib – názorně ukazuje úpadek jejich mravů i vkusu.

10.5.2017 v 18:49 | Karma článku: 39.90 | Přečteno: 2046 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

David Wiltsch

Dejme republice ke stým narozeninám slušného a důstojného prezidenta.

Náš stát letos oslaví sté narozeniny. Bylo by pěkné, kdyby v čele země stanul opět slušný a kultivovaný člověk. Co třebas profesor. Před sto lety tento úřad již jeden taktéž zastával.

16.1.2018 v 19:39 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 30 | Diskuse

Jaromír Fajkus

Tři časté omyly související s volbou prezidenta

V následující stati se pokusím vyvrátit tři kompetence, které se prezidentovi České republiky mylně přisuzují a které do debat o kandidátech vnášejí zbytečné emoce.

16.1.2018 v 18:41 | Karma článku: 18.96 | Přečteno: 382 | Diskuse

Jan Berwid-Buquoy

Nechutné invektivy proti Jiřímu Drahošovi

Existují lidé, kteří tráví celý svůj život tím, že hledají v jednání jiných lidí neustále důvody k vlastní zuřivosti. Pomluva má mnoho tváří, ale vždy se vztahuje na úspěšné jedince.

16.1.2018 v 18:30 | Karma článku: 17.92 | Přečteno: 561 | Diskuse

Lukáš Zima

Volba prezidenta ve 2. kole

Všichni jsme Češi. A všem nám záleží na budoucnosti naší, našich dětí a České republiky jako takové. Emoce stranou. Čeká nás druhé kolo a je to naše volba. Volba nás Čechů.

16.1.2018 v 17:57 | Karma článku: 10.69 | Přečteno: 360 | Diskuse

Jiřina Holotová

Ohrazuji se proti tvrzení, že je členství Jiřího Drahoše v Římském klubu konspirací!

"Finále voleb doprovodí válka lží". Na tenhle článek jsem narazila dnes v Plzeňském deníku, objevil se na sedmé straně všech regionálních tištěných novin. Deník a deník.cz slibuje, že bude na lživé zprávy upozorňovat dále.

16.1.2018 v 17:21 | Karma článku: 33.89 | Přečteno: 1470 | Diskuse
Počet článků 154 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2365
Publicista, externí komentátor někdejšího deníku Právo lidu. Člen ČSSD. Koordinátor družstevní skupiny při o.i. Alternativa zdola (http://alternativazdola.cz/liferay/). Předseda o.s. Autentičtí sociální demokraté, vydavatel a šéfredaktor on-line měsíčníku NETSOCAN. (www.netsocan.cz).
Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.