Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Asistoval Havel rozkazům na zmlácení studentů?

16. 11. 2009 17:27:07
7. listopadu se Lidové noviny blýskly článkem s titulkem Jakeš: 17. listopad byl zradou StB. Podávají v něm informace o knize Viděno deseti, která je jakousi zpovědí bolševických potentátů. S nejvýživnější troškou do mlýna tam přišel bývalý ideologický tajemník ÚV KSČ Jan Fojtík, který do party spiklenců přihodil - s odkazem na údajné svědectví dnes již zemřelého ex-ministra zdravotnictví Jaroslava Prokopce - i chartisty a Sovětský svaz! „Já jsem ten večer 17. listopadu seděl v mezaninu budovy Československého spisovatele. Říká se tomu ponorka a je to závodní jídelna zaměstnanců. Usadil se tam štáb, který celou tu akci řídil. Hlavní osobou byl prezident sovětského velvyslanectví. A byl tam taky Lorenc a Havel," tlumočí Prokopcova slova Fojtík.

To je ovšem nejvýbušnější příspěvek k 20. výročí Velké listopadové revoluce a je-li pravdivý tak studenty, kteří se po oficiálním ukončení demonstrace u hrobu K. H. Máchy na Vyšehradě vydali na další pochod, rázem mění v užitečné idioty!

Aby snížily ničivou sílu bomby, kterou LN nechaly explodovat, připojily následující vysvětlení historika Jiřího Suka, autora knihy Labyrint revoluce, který Jakešovo tvrzení (o 17. listopadu jako spiknutí StB) zpochybňuje: „Neexistují žádné relevantní důkazy, a můžeme proto jen spekulovat. Když se navíc člověk ponoří do studia dostupných materiálů, dojde spíš k závěru, že se jednalo o poměrně spontánní záležitost. Přesto nelze vyloučit, že nějaký drobný scénář, jak věci popostrčit, tam být mohl."

"Poměrná spontánnost" 17. listopadu ovšem vypadala tak, že každý, kdo měl jen trochu kontakt s akademickým prostředím týdny předem tušil, že se toho dne cosi semele (předpokládala se ovšem akce disidentů). Pokud J. Suk svými slovy míní i účast a aktivity „studenta Růžičky" alias agenta StB Zifčáka - jako „vůdce" studentského pochodu, nebo pohotovostní oddíly „náhodou" shromážděné na Národní třídě zcela mimo zamýšlenou trasu průvodu, jehož cílem měl být Hrad, či roli "mrtvého studenta Šmída", kterou sehrál opět „student Růžička" apod., pak tím „popostrčením věcí" dokazuje, že jako historik není žádný troškař...

Dalším zajímavým poznatkem je, že se oné dělové rány, kterou svými informacemi v předvečer té velké slávy způsobily, Lidové noviny vylekaly tak, že svůj článek na webu „aktualizovaly" a Fojtíkovo vyjádření po vzoru Rudého práva jednoduše autozcenzurovaly!

Pro naše investigativní novináře by ale snad nemělo být problémem zjistit, zda v té době V. Havel na Národní třídě byl nebo nebyl. A pokud by se 17. listopadu 1989 na Národní třídě skutečně nacházel, tak - poněvadž s demonstranty nepřipochodoval - mohl klidně sedět v jídelně Československého spisovatele, zvané ponorka...

Pokud by Prokopec mluvil pravdu, pak by se tím stala pochopitelnější i další záležitost, kterou je neúčast prominentů z disentu na Národní třídě. Jak je možné, že disidenti, kteří nevynechávali žádnou příležitost k demonstraci si nechali uniknout šanci, kterou kulisy tisícovek studentů nesporně představovaly? Údajně se chystali vystoupit až na prosincovém Dni lidských práv a nejvýznamnější událost, která vedla k pádu režimu, tak proběhla bez jejich asistence; zato s agentem StB Zifčákem v hlavní roli...

Dnes je již nesporné, že exemplární zásah policie proti demonstrantům byl připraven předem. Jenomže plánovači takového excesu nemohou předvídat další vývoj událostí. Stačí malý konflikt mezi jedincem a policistou, který se bleskově změní v davovou psychózu a v tvrdou bitvu mezi demonstranty a policisty, použití policejních střelných zbraní nevyjímaje; a dle vybavení policistů bylo evidentní, že byli připraveni i na nejhorší varianty. Každému insiderovi muselo být jasné, jak vysoce riziková bude účast na takové demonstraci.

Pokud tedy disidenti 17. listopadu 1989 chyběli na Národní třídě proto, že se připravovali na prosincovou akci, pak je to samozřejmě možné, ale jaksi nepochopitelné. Pokud by ovšem mezi těmi dětmi chyběli proto, že byli varováni, pak by to bylo mnohem pochopitelnější, ale zcela šokující!

Autor: František Stočes | pondělí 16.11.2009 17:27 | karma článku: 21.71 | přečteno: 2993x

Další články blogera

František Stočes

„Slunce, seno a erotika“ po americku…

14. září 2017 – a zrovna v den 242 výročí založení USA – „zešílel“ americký ministr zemědělství Sonny Perdue!

18.12.2017 v 20:10 | Karma článku: 16.65 | Přečteno: 888 | Diskuse

František Stočes

Dějiny ztrestaly ČSSD i KSČM za zradu!

Parlamentní volby skončily pro nejstarší, nejbohatší (a současně i rekordně zadluženou) českou politickou stranu nejtěžším fiaskem v polistopadové historii i dalším stomilionovým dluhem.

5.11.2017 v 19:16 | Karma článku: 19.10 | Přečteno: 913 | Diskuse

František Stočes

Babiš versus český deep state

České volby se zřejmě stanou obdobou voleb v USA, kdy Donald Trump za naprosté nepřízně nepoctivých US médií i ratingových agentur dobyl Bílý dům. Pro panující US elity to byl naprostý šok!

14.10.2017 v 19:47 | Karma článku: 29.25 | Přečteno: 1207 | Diskuse

František Stočes

Spáchal premiér Sobotka trestný čin?

Kampaň právníků, politiků a médií neurvale nutících českého prezidenta Zemana, aby bezodkladně přijal Sobotkův paskvil – a fakticky porušil svůj prezidentský slib – názorně ukazuje úpadek jejich mravů i vkusu.

10.5.2017 v 18:49 | Karma článku: 39.90 | Přečteno: 2046 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

David Wiltsch

Dejme republice ke stým narozeninám slušného a důstojného prezidenta.

Náš stát letos oslaví sté narozeniny. Bylo by pěkné, kdyby v čele země stanul opět slušný a kultivovaný člověk. Co třebas profesor. Před sto lety tento úřad již jeden taktéž zastával.

16.1.2018 v 19:39 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 30 | Diskuse

Jaromír Fajkus

Tři časté omyly související s volbou prezidenta

V následující stati se pokusím vyvrátit tři kompetence, které se prezidentovi České republiky mylně přisuzují a které do debat o kandidátech vnášejí zbytečné emoce.

16.1.2018 v 18:41 | Karma článku: 18.96 | Přečteno: 382 | Diskuse

Jan Berwid-Buquoy

Nechutné invektivy proti Jiřímu Drahošovi

Existují lidé, kteří tráví celý svůj život tím, že hledají v jednání jiných lidí neustále důvody k vlastní zuřivosti. Pomluva má mnoho tváří, ale vždy se vztahuje na úspěšné jedince.

16.1.2018 v 18:30 | Karma článku: 17.92 | Přečteno: 561 | Diskuse

Lukáš Zima

Volba prezidenta ve 2. kole

Všichni jsme Češi. A všem nám záleží na budoucnosti naší, našich dětí a České republiky jako takové. Emoce stranou. Čeká nás druhé kolo a je to naše volba. Volba nás Čechů.

16.1.2018 v 17:57 | Karma článku: 10.69 | Přečteno: 360 | Diskuse

Jiřina Holotová

Ohrazuji se proti tvrzení, že je členství Jiřího Drahoše v Římském klubu konspirací!

"Finále voleb doprovodí válka lží". Na tenhle článek jsem narazila dnes v Plzeňském deníku, objevil se na sedmé straně všech regionálních tištěných novin. Deník a deník.cz slibuje, že bude na lživé zprávy upozorňovat dále.

16.1.2018 v 17:21 | Karma článku: 33.89 | Přečteno: 1470 | Diskuse
Počet článků 154 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2365
Publicista, externí komentátor někdejšího deníku Právo lidu. Člen ČSSD. Koordinátor družstevní skupiny při o.i. Alternativa zdola (http://alternativazdola.cz/liferay/). Předseda o.s. Autentičtí sociální demokraté, vydavatel a šéfredaktor on-line měsíčníku NETSOCAN. (www.netsocan.cz).
Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.